PiS z dużą przewagą nad PO, Kukiz trzeci. Zobacz wyniki najnowszego sondażu
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę do Sejmu weszłyby trzy partie: PiS, które poparłoby 37 proc. osób zamierzających brać udział w głosowaniu, PO - 23 proc. oraz Ruch Kukiza - 14 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Frekwencja wyniosłaby 28 proc.
2015-07-17, 23:59
Według TNS Polska gdyby wybory odbywały się w połowie lipca w Sejmie znalazłyby się tylko trzy ugrupowania: PiS (wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem), PO i Ruch Kukiza. Poza Sejmem znalazłyby się m.in. PSL i SLD, które otrzymały po 3 proc. poparcia. Po jednej na sto badanych osób zgłaszało zamiar głosowania na Nowoczesną.pl, KORWiN, Partię Razem i Partię Demokratyczną demokraci.pl.
Wśród ogółu osób, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w wyborach 16 proc. nie było przekonanych, której z partii przekazać poparcie.
Jak podkreśla TNS Polska w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4 punkty procentowe wzrosło poparcie dla PiS - tym samym Prawo i Sprawiedliwość uzyskuje obecnie najwyższy wynik od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych. PO w lipcu odbiło się od rekordowo niskiego wyniku i poprawiło swoje notowania o 3 pkt proc w stosunku do czerwca.
Według TNS Polska mimo niewielkiej różnicy w stosunku do ubiegłego miesiąca (1 pkt proc, który de facto uważany jest za nieistotny statystycznie), symbolicznie duże znacznie ma zmiana w wyniku SLD: obecny wynik jest jednym z najniższych spośród odnotowywanych".
REKLAMA
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku PSL. Jednak - jak zauważono - PSL już w przeszłości miewało równie niskie wyniki, a jednak w okresach wyborczych (np. wybory samorządowe) ugrupowanie to potrafiło osiągać wysokie poparcie. Spadek notowań (o 3 pkt proc.) zaobserwowano również w przypadku Ruchu Kukiza.
Frekwencja w wyborach wyniosłaby 28 proc. Wśród pozostałych osób 36 proc. z wahaniem mówiło, że raczej by poszli, 13 proc. raczej by nie poszło, a 15 proc. zadeklarowało, że na pewno by nie poszli do wyborów. 8 proc. pytanych nie było pewnych czy poszliby głosować, czy też nie. Przed miesiącem zamiar głosowania deklarowało 29 proc. badanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 10-15 lipca 2015 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywna próba 980 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
PAP/aj
REKLAMA
REKLAMA