71. rocznica Powstania Warszawskiego. Wyjątkowy koncert Voo Voo
Po raz pierwszy publicznie, w piątek wieczorem, będzie można usłyszeć wiersze napisane przez powstańców warszawskich 71 lat temu.
2015-07-24, 16:09
Posłuchaj
Po 71 latach zabrzmi powstańcza poezja. Relacja Edyty Poźniak (IAR)
Dodaj do playlisty
W sierpniu 1944 roku Armia Krajowa ogłosiła konkurs, na który napłynęło kilkadziesiąt utworów. W piątek wiersze te zostały muzycznie opracowane przez artystów z Voo Voo. Po raz pierwszy, po 71 latach zostanie publicznie zaprezentowana powstańcza poezja.
Specjalny koncert z cyklu "Pamiętamy '44" w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie poświęcony anonimowym poetom - powstańcom warszawskim.
Powiązany Artykuł
- To wyjątkowa poezja, bo powstała w ogniu walki - mówi Wojciech Waglewski z Voo Voo. Muzyk podkreśla, że jeśli w tak koszmarnej, apokaliptycznej sytuacji młody człowiek jest jeszcze wstanie wykrzesać z siebie poezję, to jest największy sukces powstania. - W upiornej rzeczywistości potrafimy być ludźmi - ocenia Wojciech Waglewski.
Serwis specjalny Polskiego Radia "II wojna światowa" >>>
REKLAMA
Piątkowy koncert to także premiera płyty "Placówka 44", znalazło się na niej 12 utworów. Wiersze zostały wybrane wśród kilkudziesięciu jakie napłynęły na konkurs ogłoszony w sierpniu w 1944 roku.
- Ten konkurs poezji w czasie, gdy w Warszawie trwała walka, był niesamowity - ocenia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
- W Warszawie trwają walki, a na Pradze dowództwo AK ogłasza konkurs w którym pierwsza nagrodą jest pistolet maszynowy steyr, drugą mauser, a trzecią - pięć granatów. Konkurs został szybko rozstrzygnięty, a wszystkie wiersze zostały opublikowane. Korzystając z tej poezji grupa Voo Voo przygotowała koncert - opowiada Jan Ołdakowski.
Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>
REKLAMA
Początek koncertu o godzinie 21.00. Muzykę do powstańczych wierszy skomponowali Wojciech Waglewski, Karim Matusewicz, Mateusz Pospieszalski i Michał Bryndal. Gościnnie z VOO VOO zaśpiewali między innymi: Tomek Makowiecki, Justyna Święs, Barbara Derlak i Barbara Wrońska.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
pp/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA