Gaszerbrum II - "Piękna Góra" lub "Świecąca Ściana" zapisała się w historii polskiego alpinizmu
Podczas zjazdu na nartach z obozu drugiego, po nieudanej próbie zdobycia w Karakorum Gaszerbruma II (8035 m), zaginął Aleksander Ostrowski. Prawdopodobnie wpadł do szczeliny. W poniedziałek niepowodzeniem zakończyła się akcja poszukiwawcza. 1 sierpnia mija 40. rocznica pierwszej wyprawy Polaków na ten szczyt.
2015-07-27, 15:00
Posłuchaj
27-letni Ostrowski i 32-letni Piotr Śnigórski atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.
24 lipca podjęli próbę wejścia na wierzchołek, jednak po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu zawrócili z wysokości ok. 7600 m i wycofywali się do niższych obozów na nartach. Między drugim a pierwszym obozem Śnigórski utracił kontakt wzrokowy z partnerem, który prawdopodobnie wpadł do szczeliny. W poniedziałek zakończyła się akcja poszukiwawcza Olka Ostrowskiego. Nie udało się odnaleźć Polaka.
Gaszerbrum II to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum.
Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę". W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K4.
REKLAMA
Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Najbliższym szczytem położonym w kierunku północno-zachodnim jest Broad Peak. Masyw Gaszerbrum II składa się jeszcze z Gaszerbrum East (7772 m) oraz kilku turni, w tym Spur Tower (7310 m) w grani łączącej Gaszerbrum II z Gaszerbrumem IV (7925 m).
40. rocznica polskiej wyprawy
Pierwsi Polacy na szczycie Gaszerbrum II stanęli 1 sierpnia 1975. Byli to Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz i Krzysztof Zdzitowiecki. W 2015 przypada też 40. rocznica pierwszej polskiej wyprawy kobiecej w Gaszerbrumy. Kierowana przez Wandę Rutkiewicz wyprawa, była wzmocniona przez liczny zespół męski, na czele którego stał Janusz Onyszkiewicz, jednocześnie zastępca kierownika całej piętnastoosobowej ekspedycji.
Wyprawa zakończyła się dużym sukcesem. Zdobyto dwa szczyty: Gaszerbrum II (8035) i dziewiczy Gaszerbrum III (7952 m); przeprowadzono cztery udane ataki szczytowe, podczas których na wierzchołkach stanęło 12 zdobywców, w tym dwie pierwsze kobiety na ośmiotysięczniku: Anna Okopińska i Halina Kruger-Syrokomska.
Gaszerbrum II spośród wszystkich 14 ośmiotysięczników ma jeden z najmniejszych wskaźników śmiertleności. Do tej pory w wyprawach zginęło tu 22 alpinistów, co daje wynik 2,27 procent śmiertelności w stosunku do wszystkich wejść na ten szczyt. Niższy wskaźnik śmiertelności ma tylko Czo Oju (8201 m - 1,46 proc.), a najbardziej morderczą górą świata pozostaje Annapurna I (8091 m - 38 proc.). Ostatni śmiertelny przypadek na Gaszerbrumie II odnotowano w 2011 roku, gdy z góry spadła Iranka Leila Esfandyari.
REKLAMA
Zakończona akcja poszukiwawcza
W piątek 17 lipca na wierzchołu Gaszerbruma II (najniższy ośmiotysięcznik w Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej) stanęła 39-letnia Kinga Baranowska, która prowadziła akcję poszukiwawczą Olka Ostrowskiego. Był to jej dziewiąty ośmiotysięcznik i pod tym względem została liderką wśród polskich alpinistek. Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem szczytów, zaś Anna Czerwińska - sześć.
W bazie pod Gaszerbrumem zorganizowano grupę HAPsów (High Altitude Porter), która wyruszyła w górę, aby prowadzić poszukiwania. W niedzielę rano z bazy pod Broad Peakiem wyszli zakopiańczyk Andrzej Bargiel i warszawiak Dariusz Załuski. Pod Gaszerbrum dotarli wieczorem z zamiarem włączenia się do akcji poszukiwawczej. Teren zaginięcia polskiego alpinisty został przeszukany, ale żadnych śladów nie znaleziono. Ze względu na trudne warunki pogodowe akcja nie będzie kontynuowana.
W sobotę 27-letni Bargiel jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z wierzchołka Broad Peaku (8015 m). Atak szczytowy trwał osiem godzin, a zjazd do bazy trzy, w tym godzinny odpoczynek w III obozie. Towarzyszący mu 56-letni Załuski, to zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym dwukrotnie Mount Everestu (8848 m) i K2 (8611 m), autor wielu znanych filmów górskich.
man, PolskieRadio.pl, wikipedia, PAP
REKLAMA
REKLAMA