Darmowe konto dla każdego
Ministerstwo Finansów przygotowuje darmowy rachunek płatniczy. To pokłosie unijnej dyrektywy. Według Brukseli zmiany są konieczne, bo aż 58 mln Europejczyków, nie posiada konta bankowego.
2015-07-28, 07:35
Posłuchaj
Dyrektywa zobowiązuje europejskie instytucje finansowe do tego, aby udostępniły podstawowe usługi bankowe każdemu zainteresowanemu klientowi i to bez dodatkowych kosztów. Takie działanie ma zachęcić do korzystania z bankowości tych, którzy do tej pory operowali wyłącznie gotówką.
- Rachunek podstawowy będzie mógł założyć każdy konsument, który nie posiada innego rachunku bankowego. Taką usługę będą zobowiązane prowadzić nie tylko banki, ale także Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe - wyjaśnia Paweł Bułgaryn, Koordynator Prac Wydziału Systemów i Usług Płatniczych w Ministerstwie Finansów.
Bezpłatne, ale z ograniczeniami
„Unijny” rachunek, od normalnego konta będzie różnił się przede wszystką liczbą oferowanych usług.
- Będzie on ograniczony, tzn. nie będzie możliwości oferowania przy rachunku podstawowym funkcji kredytowych, a sama "bezpłatność" będzie limitowana. Przykładowo miesięcznie nie będzie można wykonać więcej niż 10 lub 15. Jeśli konsument zechce korzystać z pełnej gamy usług, oferowanych przez bank, to będzie traktowany, jak normalny klient i będzie podlegał pod tabele opłat i prowizji - dodaje Paweł Bułgaryn.
REKLAMA
Banki: w Polsce jest najtaniej
Mimo tego, banki z dość dużą rezerwą podchodzą do tego pomysłu. Według Pawła Widawskiego, dyrektora Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej
w Związku Banków Polskich, to nie wysokie opłaty stoją za tym, że blisko 1/4 dorosłych Polaków nie ma konta. Średnia unijna wynosi ok. 5 procent.
- Powodem powstania tej dyrektywy było to, że w wielu krajach Unii Europejskiej opłaty za prowadzenie rachunku były i są nadal bardzo wysokie. Polska uchodzi za ten rynek, gdzie tego rodzaju opłaty są najniższe w Europie. I pod tym względem nie ma u nas istotnej potrzeby tej regulacji, niemniej jednak jesteśmy częścią UE i musimy się temu podporządkować. Według mnie, to nie poziom opłat jest barierą. Tu większe znaczenie mają bariery mentalne oraz kulturowe, czyli np. przyzwyczajenie do gotówki - uważa ekspert.
Konto bankowe to wymierne oszczędności. Dla wszystkich
Tu właśnie darmowy rachunek płatniczy może odegrać istotną rolę edukacyjną i pomóc dogonić Europę, jeśli chodzi o poziom ubankowienia. A to może przynieś realne oszczędności m.in. dla budżetu państwa.
REKLAMA
- Koszty obrotu gotówkowego są bardzo wysokie. Według niektórych opracowań, rocznie mogą one sięgać nawet 1 proc. PKB danego kraju, więc przestrzeń dla oszczędności jest gigantyczna. I na pewno możliwość wprowadzenie takiego prostego produktu dla "nieubankowionych" klientów może pomóc w rozwoju obrotu bezgotówkowego. Jest jednak jeden warunek - detektywa musi być dobrze zaimplementowana do prawa polskiego, tak by nie przyniosła negatywnych konsekwencji - dodaje P. Widawski.
Według niego, stałoby się tak wtedy, gdyby taki rachunek zawierał w sobie zbyt rozbudowany pakiet usług, przez co Polacy zaczęliby masowo rezygnować z normalnych kont. Banki chcąc te straty jakiś sposób sobie zrekompensować, podwyższyłyby np. koszty kredytów .
Projekt ustawy o darmowym rachunku płatniczym w sierpniu trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Polska na wdrożenie dyrektywy ma czas do września 2016 roku.
Błażej Prośniewski
REKLAMA
REKLAMA