Kolejny szturm imigrantów na Eurotunel. "To tragedia wielu ludzi"

W nocy z wtorku na środę z Francji do Anglii przez tunel pod kanałem La Manche próbowało przedostać się ponad 1,5 tysiąca nielegalnych imigrantów. Nie żyje jedna osoba - obywatel Sudanu.

2015-07-29, 15:06

Kolejny szturm imigrantów na Eurotunel. "To tragedia wielu ludzi"

Posłuchaj

Francja - 2 tysiące imigrantów przedzierało się tunelem do Wielkiej Brytanii. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Potwierdzam te dane. Liczba próbujących przedrzeć się przez tunel wciąż rośnie. Jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń. To tragedia wielu ludzi. Policja jako pierwsza stara się temu zapobiec. Niestety nasze środki są niewystarczające - powiedział Bruno Noel, przedstawiciel policji okręgu Calais.

Dobę wcześniej, w nocy z poniedziałku na wtorek nielegalnie przejść przez tunel próbowało około 2 tysięcy osób. Bruno Noel podkreślił, że skuteczne działania zapobiegawcze wymagałyby od władz podjęcia akcji na znacznie większą skalę niż dotychczas.

- Policjantów jest zdecydowanie za mało - szczególnie w godzinach nocnych. Nie są w stanie wykonać tego zadania. Tym bardziej, że nielegalni imigranci, usunięci z okolic tunelu, wracają po kilku godzinach, by podjąć kolejną próbę. W ten sposób ich liczba rośnie - dodał przedstawiciel policji.

"Rząd zrobi wszystko, by rozwiązać kryzys"

Zaniepokojenie sytuacją w kanale La Manche wyraził premier Wielkiej Brytanii. David Cameron zwołał na środę posiedzenie Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego COBRA.

REKLAMA

- Rząd brytyjski zrobi wszystko, by rozwiązać kryzys związany z imigrantami w Calais. Nie ma sensu szukać winnych, trzeba współpracować z Francuzami, wprowadzać dodatkowe środki bezpieczeństwa, poczynić ewentualne niezbędne inwestycje - mówił Cameron, cytowany przez portal BBC News.

Nie pierwsza próba

Do tego rodzaju incydentów dochodzi w Eurotunelu prawie codziennie. W ub. piątek podano, że już osiem osób od początku czerwca poniosło śmierć przy próbie dostania się do tunelu.

Tunel liczy około 50 km i umożliwia kursowanie pociągów towarowych przewożących samochody i ciężarówki, a także pociągów pasażerskich Eurostar.

W samym Calais i w pobliżu miasta w obozowiskach koczuje ok. 3 tys. imigrantów, głównie z Erytrei, Etiopii, Sudanu i Afganistanu, którzy każdego dnia próbują dostać się do ciężarówek i pociągów jadących do Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Spółka Eurotunel, zarządzająca tunelem, poinformowała, że nocami imigranci przedostają się przez bariery wokół terminalu i próbują wskoczyć do pociągów będących w ruchu.

Eurotunel poinformował ostatnio, że zwrócił się do władz brytyjskich i francuskich o 9,7 mln euro na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z bezprecedensowym napływem imigrantów i wyrządzonych przez nie szkód w infrastrukturze tunelu.

Źródło: CNN Newsource/x-news

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej