Badanie: mieszkaniec Mazowsza mało śpi, dużo czasu spędza w drodze do pracy
Mieszkaniec Mazowsza w ciągu doby na sen, jedzenie i mycie się poświęca średnio 11 godzin - najmniej w porównaniu z mieszkańcami innych województw. Za to najwięcej czasu potrzebuje na dojazdy - średnio 1 godzinę i 28 minut dziennie - podał Urząd Statystyczny w Warszawie.
2015-07-30, 14:58
Badanie "budżetu czasu ludności" przeprowadzono od stycznia do grudnia 2013 roku na próbie 28 tys. gospodarstw domowych zamieszkałych przez niemal 75 tys. osób.
W badaniu nie była wyróżniona sama Warszawa.
Wynika z niego, że mieszkańcy Mazowsza w ciągu doby na sen, jedzenie, mycie przeznaczają 46 proc. czasu. Na pracę, naukę, zajęcia i prace domowe - 30 proc. Zaś na czas wolny i odpoczynek - 19 proc. Dojazdy, dojścia i inne niewymienione czynności pochłaniają 5 proc. czasu.
Mazowsze na tle innych województw
Na tle mieszkańców innych województw, mieszkańcy Mazowsza najmniej czasu w ciągu doby (średnio 11 godzin) przeznaczają na potrzeby fizjologiczne takie jak sen, jedzenie i mycie się. Również najkrócej poświęcają się zajęciom i pracom domowym - średnio 3 godziny i 35 minut.
REKLAMA
Z drugiej strony, na Mazowszu najwięcej czasu, w porównaniu z innymi regionami, trzeba poświęcić na dojazdy i dojścia np. do pracy czy do domu - średnio 1 godzinę i 28 minut na dobę. Najkrócej dojeżdżają mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego - po 1 godzinę i 12 minut. - Czas, który oszczędzamy na spaniu i obowiązkach domowych, tracimy podczas dojazdów w samochodach, pociągach - podsumowała w rozmowie z dziennikarzami Justyna Wrocławska z Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Kto najwięcej pracuje?
Mieszkaniec Mazowsza w ciągu dnia przeznacza na pracę zawodową średnio 7 godzin 44 minuty. Najdłużej pracują mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego - 8 godzin, a najkrócej lubelskiego - 7 godzin i 3 minuty. Osoby z Mazowsza, które uczą się przeznaczają na to 5 godzin i 14 minut, te które uprawiają sport - 1 godzin i 26 minut. Korzystanie z mass mediów to poświęcenie 2 godzin i 44 minut.
Czynności, których czas wykonywania w woj. mazowieckim jest niemal taki sam, jak średnia ogólnopolska to przede wszystkim nauka (w szkole, na uczelni i czasie wolnym), życie towarzyskie i rozrywki oraz zamiłowania osobiste i hobby.
Kobiety coraz bardziej zapracowane
Badanie "budżetu czasu ludności" odbywa się, co dziesięć lat, poprzednie było przeprowadzone na przełomie 2003 i 2004 r. W ciągu dekady w skali całego kraju Polacy więcej czasu przeznaczają na pracę zawodową (przede wszystkim kobiety) i naukę. Mężczyźni więcej czasu poświęcają na obowiązki domowe.
REKLAMA
PAP/asop
REKLAMA