Fenomen miasteczka Wilanów

– Tęsknimy za starą XIX-wieczną Warszawą, która była gęstym i zabudowanym miastem, a tak wygląda teraz miasteczko Wilanów – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak. Socjolog miasta analizował fenomen wilanowskiej zabudowy, które jest symbolicznym odzwierciedleniem polskich przemian po roku 1989.

2015-08-03, 20:41

Fenomen miasteczka Wilanów
Miasteczko Wilanów powstaje od 2002 r, docelowo ma mieścić 20-30 tys. mieszkań i 20 tys. miejsc pracy.Foto: https://www.facebook.com/MiasteczkoWilanow

Posłuchaj

03.08.15 Jan Śpiewak: „Współczesne miasta straciły swój ludzki wymiar (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przez pryzmat miasteczka Wilanów można bardzo dużo powiedzieć o współczesnej Polsce i klasie średniej, która odniosła sukces. Jan Śpiewak wyjaśniał, że projektantom wilanowskiej zabudowy przyświecał jeden cel: budowa położonych blisko siebie domów przy samej ulicy.

– Zasady, którymi kierowali się projektanci, są wbrew pozorom bardzo istotne. Czujemy się dobrze w XIX-wiecznej zabudowie. Tęsknimy za starą warszawą, która była gęstym i zabudowanym miastem. Domy stały przy samych ulicach, a na parterach były sklepy usługowe. Było po co chodzić i miasto było interesujące, zmieniało się – mówił socjolog miasta.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił także uwagę na mieszkańców samego miasteczka Wilanów.     

– To miejsce zbudowane od podstaw i za kredyty hipoteczne. Wszyscy mieszkańcy mają kredyty i stać ich na nie. To szeroko rozumiana klasa średnia, ludzie zorientowani na wyznaczone cele i mający wysoką etykę pracy. Są oni świadomymi konsumentami i obywatelami, o czym świadczy chociaż frekwencja w wyborach – powiedział Jan Śpiewak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej