Trwałą lub okresową niezdolność do pracy ustala lekarz orzecznik z ZUS

Orzeczenia o niezdolności do pracy stanowią podstawę do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wydają je lekarze orzecznicy i komisje lekarskie.

2015-08-19, 15:35

Trwałą lub okresową niezdolność do pracy ustala lekarz orzecznik z ZUS
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Tylko w ub. roku wydano ponad 1 mln 300 tys. orzeczeń – samych rentowych było blisko 800 tys. Postępowanie o orzecznictwo podejmowane jest na podstawie wniosku osoby ubiegającej się o świadczenie – wyjaśnia gość Jedynki Piotr Winciunas z ZUS. (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Lekarze orzecznicy i komisje lekarskie ZUS orzekają przede wszystkim dla celów świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Rehabilitacja z ZUS tylko po decyzji lekarza orzecznika

Są to świadczenia pieniężne np. renta z tytułu niezdolności do pracy, jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, świadczenie rehabilitacyjne, czy dodatek pielęgnacyjny.

‒ Również orzekają oni dla potrzeb rzeczowych świadczeń, które są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS, jak również świadczenia rzeczowe wraz ze świadczeniami zdrowotnymi z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych, związanych z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Również lekarze orzecznicy i członkowie komisji lekarskiej orzekają dla celów  świadczeń finansowanych z budżetu państwa, i to jest świadczenie, które jest nazywane rentą socjalną – wyjaśnia Piotr Winciunas, wicedyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego, Centrala ZUS.

Ważne!

Orzeczenie o niezdolności do pracy w sprawie o ustalenie uprawnień do renty socjalnej (okresowej lub stałej) określające stopień niezdolności do pracy oraz związek tej niezdolności z okresem jej powstania (zgodnie z przepisami ustawy) jest wydawane na wniosek osoby ubiegającej się o to świadczenie lub jej przedstawiciela ustawowego.

REKLAMA

Ponad 1,3 mln orzeczeń w 2014 roku

Lekarze orzecznicy ZUS wydają też opinie w przypadku starania się o świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych, a także przeprowadzają kontrole zwolnień lekarskich. Tylko w ub. roku wydano ponad 1 mln 300 tys. orzeczeń – samych rentowych było blisko 800 tys. Postępowanie o orzecznictwo podejmowane jest na podstawie wniosku osoby ubiegającej się o świadczenie.

‒ Do wniosku powinna być dołączona, co do zasady, dokumentacja obejmująca zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką jest osoba ubiegająca się o to świadczenie. Wywiad zawodowy jest też bardzo ważny, gdyż zawiera charakterystykę rodzaju i miejsca pracy. Również dokumentacja przebiegu leczenia oraz dokumentacja rentowa jest najczęściej do tych wniosków dołączana, bo niektóre osoby występują ponownie o przyznanie świadczenia rentowego ‒ wyjaśnia ekspert ZUS.

Rzetelna dokumentacja ułatwia decyzję

Do wniosku mogą być dołączone również inne dokumenty, tj. dodatkowe wyniki badań, czy np. dokumentacja potwierdzająca przebytą rehabilitację. Wniosek o świadczenie rentowe z całą dokumentacją można złożyć do oddziału ZUS lub wysłać pocztą.

‒ Lekarze orzecznicy i komisje lekarskie wydają orzeczenia na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu badania bezpośredniego stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma to orzeczenie być wydane. Jednak lekarz orzecznik, jak i członkowie komisji lekarskiej mogą wydać takie orzeczenie bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby. Jeżeli dokumentacja, która była dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia ‒ podkreśla Piotr Winciunas z ZUS.

REKLAMA

Ważne!

W zależności od charakteru i stopnia naruszenia sprawności organizmu oraz rokowań odzyskania zdolności do pracy, lekarz orzecznik ustala trwałą lub okresową niezdolność do pracy.

Badania dodatkowe też są możliwe

Ubezpieczony ubiega się o rentę i niedługo ma wyznaczoną wizytę u lekarza orzecznika ZUS. Wydaje mu się, że ma wszystkie niezbędne badania. Jeśli jednak jakiegoś by zabrakło, to czy lekarz orzecznik może wysłać go na badania dodatkowe?

Lekarz orzecznik może wysłać ubezpieczonego na dodatkowe badania.

‒ Przed samym wydaniem orzeczenia, lekarze orzekający u nas mają możliwość wystąpienia o dodatkową opinię specjalistyczną lekarza-konsultanta. Również mamy taką możliwość, że możemy ubezpieczonego skierować na badanie dodatkowe i także możemy w wyjątkowych przypadkach skierować ubezpieczonych na obserwację szpitalną  – tłumaczy Piotr Winciunas.

Koszty takich badań pokrywa ZUS. A warto pamiętać, że decyzja lekarzy orzeczników nie jest ostateczna.

REKLAMA

Prawo sprzeciwu dla ubezpieczonego, i dla Prezesa ZUS

W ciągu 14 dni od dnia wydania orzeczenia można złożyć sprzeciw, który zostanie rozpatrzony.

Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie.

Również w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w orzeczeniu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej.

W imieniu Prezesa Zakładu zarzut wadliwości może zgłosić główny lekarz orzecznik, dokonując kontroli merytorycznej i formalnej orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS.

REKLAMA

Zarzut wadliwości może zgłosić również naczelny lekarz zakładu lub lekarz inspektor dokonujący kontroli orzeczeń w ramach nadzoru nad orzekaniem o niezdolności do pracy.

Dominik Olędzki, mb

Podstawa prawna:

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych  z 17 grudnia 1998 roku. (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1440)

Audycja zrealizowana przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej