Niemiecki parlament poparł program pomocy dla Grecji
Niemiecki Bundestag poparł nowy program pomocy dla Grecji. Środa to ostatni dzień głosowań w tej sprawie w krajach strefy euro.
2015-08-19, 13:36
Posłuchaj
Grecja jest od końca zeszłego roku na dobrej drodze. Zanotowano tam wyraźny wzrost gospodarczy, poprawił się bilans handlowy, a bezrobocie zaczęło spadać - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble (IAR)
Dodaj do playlisty
W większości krajów strefy euro zgodę na pożyczkę dla Grecji musiał dać rząd. Po ostatnim spotkaniu eurogrupy była to więc już tylko formalność. W kilku państwach konieczna jest jednak zgoda parlamentu. W Finlandii, Austrii, Hiszpanii i Estonii posłowie dali już zielone światło dla nowego programu.
W środę przyszła kolej na Niemcy i Holandię. W obu przypadkach istnieją grupy posłów, które sprzeciwiają się pomocy dla Grecji. Mimo to oczekuje się, że także w Hadze program ostatecznie zostanie przegłosowany.
Na tej podstawie ministrowie finansów strefy euro będą mogli oficjalnie uruchomić nową pożyczkę dla Aten. Wypłata pierwszej transzy na pokrycie zaległych płatności - w wysokości 13 miliardów euro - odbędzie się w czwartek. Tego samego dnia na specjalnym koncie w Luksemburgu zostanie umieszczonych kolejnych 10 miliardów euro na rekapitalizację greckich banków.
"Decyzja o dalszej pomocy nie jest łatwa, jest kontrowersyjna"
Wcześniej minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zaapelował do parlamentarzystów w Bundestagu o poparcie pakietu pomocy finansowej dla Grecji.
REKLAMA
- Decyzja o dalszej pomocy nie jest łatwa, jest kontrowersyjna - powiedział Schaeuble uzasadniając wniosek rządu o aprobatę dla trzyletniego programu pomocy w wysokości 86 mld euro. Jak przyznał, istnieje wiele argumentów ekonomicznych i politycznych przemawiających za pomocą i równie wiele argumentów przeciwko takiej pomocy.
Powiązany Artykuł
Grecki parlament przegłosował kolejne reformy. Czy przyniosą one jednak efekt?
Szef resortu finansów zaznaczył, że w greckim rządzie doszło do "zasadniczego zwrotu" w podejściu do współpracy z instytucjami zachodnimi. Jak przyznał, nie ma gwarancji, że wszystko zakończy się sukcesem, jednak niewykorzystanie szansy byłoby nieodpowiedzialne. Ostrzegł, że odrzucenie projektu oznaczać będzie izolację Niemiec w Europie. - Z pełnym przekonaniem proszę o głosowanie za (pomocą) - powiedział Schaeuble.
Ostra krytyka porozumienia Aten z wierzycielami
Opozycyjna Lewica jako jedyny klub w Bundestagu ostro skrytykowała porozumienie zachodnich wierzycieli z rządem w Atenach. - Mamy do czynienia z szantażem i ubezwłasnowolnieniem Grecji - powiedziała Gesine Loetzsch, dodając, że wierzyciele "nie mają szacunku dla demokratycznych instytucji greckich".
Pakiet pomocowy to jej zdaniem "niewłaściwe lekarstwo" i "zaprzeczenie solidarności". Szef klubu Lewicy Gregor Gysi zaprzeczył, jakoby program był w stanie odbudować grecką gospodarkę. - Jesteśmy świadkami demontażu świadczeń socjalnych i emerytalnych, co odbije się negatywnie na sile nabywczej greckich konsumentów - mówił przedstawiciel postkomunistów. Lewica jest politycznym partnerem rządzącej w Grecji Syrizy premiera Aleksisa Ciprasa.
Przedstawiciele koalicji rządowej CDU/CSU i SPD poparli wniosek rządu. Za pomocą finansową dla Grecji opowiedzieli się też opozycyjni Zieloni, łącząc jednak zapowiedź aprobaty z ostrą krytyką pod adresem rządu. Kanclerz Angela Merkel prowadziła negocjacje w sposób "populistyczny i nieeuropejski" - powiedział szef klubu Zielonych Anton Hofreiter. Jej taktyka negocjacyjna "zaszkodziła Europie i wywołała antyniemieckie nastroje" - ocenił polityk. Jak zaznaczył, Merkel nie ma odwagi przyznać publicznie, że Grecja nie będzie w stanie spłacić zaciągniętych kredytów i że konieczne jest umorzenie długów.
Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali trzeci program pomocy dla Grecji w piątek. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro.
Byli ambasadorowie Polski w Grecji: reformy są nieuniknione.
REKLAMA
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA