Komisja Europejska broni unijnej polityki klimatycznej wobec zastrzeżeń, jakie docierają z Polski
W ubiegłym roku, państwa członkowskie uzgodniły 40-procentowy cel redukcji emisji CO2 na terenie Wspólnoty. W ostatnim wywiadzie dla portalu "Politico", prezydent Andrzej Duda powiedział zaś, że w jego przekonaniu, kierunek, w jakim zmierza Wspólnota, "nie jest kierunkiem dobrym". Według niego, przyjmowanie przez Unię tak poważnych ograniczeń, w przeciwieństwie do reszty świata, "jest nierozsądne z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki europejskiej".
2015-08-20, 20:40
Posłuchaj
Pytany o tę wypowiedź komisarz do spraw klimatu i energii podkreślał, że kraje członkowskie jednomyślnie ustaliły cele polityki klimatycznej. Jak dodał, dało to Unii silną pozycję podczas negocjacji przed szczytem klimatycznym w Paryżu.
"Jesteśmy ambitni w naszej polityce"
- Jesteśmy bardzo dobrze uplasowani w tych negocjacjach, bo jesteśmy wiarygodni. Jesteśmy ambitni w celach i jesteśmy ambitni w naszej polityce - powiedział Miguel Arias Canete.
Jego zdaniem, teraz konieczne jest to, aby inni globalni emitenci wykazali się podobną ambicją. - Wtedy osiągniemy dobre porozumienie w Paryżu - zaznaczył komisarz.
Na szczycie w Paryżu, który odbędzie się pod koniec roku, ma zostać ustalona globalna strategia walki ze zmianami klimatycznymi. Miguel Arias Canete wyraził ubolewanie, że negocjacje techniczne toczą się bardzo wolno. Jak dodał, dotychczas 56 krajów świata przedstawiło swoje plany w tym zakresie. Zrobiła to już Unia Europejska, Chiny i Stany Zjednoczone. Cały czas oczekiwane są jeszcze deklaracje ze strony między innymi Brazylii, Argentyny i Republiki Południowej Afryki. Unijna strategia klimatyczna - oprócz redukcji emisji - obejmuje także wzrost efektywności energetycznej oraz wzrost udziału źródeł odnawialnych w gospodarce.
REKLAMA
IAR, fko
REKLAMA