Mamy wybór: wyższy wiek emerytalny czy emigranci?
Jak wynika z opublikowanego wczoraj sondażu dla Faktów i TVN24, aż 87 proc. ankietowanych chce obniżenia wieku emerytalnego. Chcemy pracować krócej, pytanie czy możemy to zrobić.
2015-08-25, 13:47
Posłuchaj
Słowem-kluczem do zrozumienia sytuacji jaka za kilkanaście lat być może nas czeka jest demografia. Jak mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców PR, obecny system emerytalny został stworzony pod koniec XIX wieku, kiedy to długość życia była zupełnie inna niż obecnie. - Wiek emerytalny około 65 lat, który jest standardem w krajach europejskich, został ukształtowany pod koniec XIX wielu. Tymczasem długość życia ulega wydłużeniu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobieta pobierała emeryturę przez 5 do 8 proc. okresu swojego życia, teraz to już jest grupo powyżej 25 proc. Aby nasza emerytura miała minimalnie akceptowany poziom to powinniśmy przepracować trzykrotność późniejszego okresu emerytalnego – uważa gość.
Posłuchaj
Polki nie chcą rodzić dzieci
Co więcej jak pokazują prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, w 2050 roku, przeciętne trwanie życia kobiet w Polsce może wynosić blisko 89 lat. Zakładając, że będą one przechodziły na emerytury po osiągnięciu 60-go roku życia, to - jak można szybko policzyć - będą pobierały świadczenia 29 lat. Innym problemem, na który wskazuje Łukasz Kozłowski jest nikła dzietność Polek. - Wskaźnik dzietności w Polsce jest jednym z najniższych na świecie. W świecie znajdzie się dosłownie kilka państw, gdzie on jest niższy – podkreśla rozmówca.
REKLAMA
Posłuchaj
Emerytura po latach pracy
Problem kurczenia się społeczeństwa dostrzegają także związki zawodowe. Te jednak zamiast podnoszenia wieku emerytalnego, chcą uzależnienia wypłaty świadczenia od liczby lat pracy- mówi Bogdan Grzybowski z OPZZ. Prawo do emerytury miały by zyskiwać osoby po przepracowanych oskładkowanych 40 latach. – Po 40 latach składkowych osoba może bez problemu otrzymywać emeryturę – uważa specjalista.
REKLAMA
Posłuchaj
Zasada solidarności pokoleń
To mamienie społeczeństwa odpowiada Marek Tejcham, wicenaczelny Dziennika Gazety Prawnej i dodaje, że w Polsce mamy powszechny system emerytalny, który zakłada m.in. solidarność pokoleń - System składkowy w Polsce doprowadził do tego, że my zapomnieliśmy o tym, że to jest nasze wspólne ubezpieczenie emerytalne – przypomina gość.
Posłuchaj
REKLAMA
Pewnym rozwiązaniem dla polskiego systemy emerytalnego byłoby otwarcie się na imigrantów, którzy mogliby pomóc nam przezwyciężyć kryzys demograficzny. Na to jednak - w opinii ekspertów - Polacy nie są jeszcze gotowi.
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA