Pomoc dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Nowa ustawa wchodzi w życie
W poniedziałek wchodzi w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej. Zakłada między innymi możliwość otrzymania wsparcia finansowego przez osoby, które w PRL-u walczyły z systemem komunistycznym, a teraz znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
2015-08-31, 07:43
Posłuchaj
Ustawę realizuje Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szef urzędu Jan Ciechanowski wyjaśnia, że kompleksowo reguluje ona kwestię walczących z komunistami w latach 1956-89. Przepisy te z jednej strony dają możliwość udzielenia pomocy finansowej osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, z drugiej honorują opozycjonistów antykomunistycznych.
Zanim dana osoba wystąpi do Urzędu do spraw Kombatantów z wnioskiem o wsparcie czy o otrzymanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej, musi zostać zweryfikowana przez Instytut Pamięci Narodowej - wyjaśnia prezes IPN Łukasz Kamiński. IPN będzie musiał potwierdzić, że dana osoba nie była współpracownikiem lub pracownikiem służb w PRL. Pracownicy Instytutu będą również pomagali w odnalezieniu dokumentów świadczących o działalności danej osoby, a także będą pomagali sporządzać wnioski do Urzędu do spraw Kombatantów.
SIERPIEŃ 1980 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>
Tomasz Lis z urzędu wyjaśnia, że o tytuł działacza opozycji antykomunistycznej i ewentualne świadczenia ubiegać się mogą ci, którzy przynajmniej przez 12 miesięcy prowadzili w ramach zorganizowanych struktur, zagrożoną odpowiedzialnością karną działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności. Drugą grupą osób są ci, którzy w związku ze swoją działalnością niepodległościową byli represjonowani.
REKLAMA
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>
O pomoc finansową będą mogli ubiegać się ci, których dochód jest niższy niż 880 złotych na osobę w rodzinie. Dochód osoby samotnej nie może przekraczać 1056 złotych netto. Po złożeniu odpowiednich dokumentów szef urzędu będzie mógł przyznać świadczenie na rok, w wysokości 400 złotych na miesiąc. Ustawa zakłada również jednorazową pomoc finansową w przypadkach nieszczęść losowych.
Szef urzędu Jan Ciechanowski apeluje o jak najszybsze zgłaszanie się przede wszystkim tych, którzy są w złej sytuacji życiowej.
IAR/aj
REKLAMA
REKLAMA