Targi Kielce w centrum obronności świata
Trzeci w Europie i największy w środkowo-wschodniej części Starego Kontynentu Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.
2015-08-31, 14:34
Posłuchaj
Organizowana od 23 lat wystawa militarna, z roku na rok pochwalić się może coraz większą frekwencją firm i odwiedzających ją gości. Zawdzięcza to nie tylko wieloletniemu doświadczeniu kieleckiego ośrodka wystawienniczo - kongresowego, ale też stałej obecności światowych koncernów przemysłu obronnego. Dlatego MSPO jest miejscem premierowych prezentacji sprzętu wojskowego i nowoczesnych rozwiązań technicznych. W tym roku wystawa znów odnotowuje wzrost - w Targach Kielce pojawi się 543 wystawców z 28 krajów, powierzchnia wystawiennicza zwiększy się do blisko 28 000 metrów kwadratowych. Wystawa odbędzie się od 1 do 4 września 2015.
MSPO 2015 zapowiada kolejny rekord. W porównaniu do poprzedniej edycji lista wystawców zwiększyła się o ok. 14 procent. Udział w wystawie wezmą wystawcy z krajów takich jak między innymi USA, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Japonia, Korea Płd., Izrael, Francja, Cypr czy Ukraina. Najliczniej reprezentowane będą firmy z Polski – 301, USA – 46, Niemiec – 35, Francji – 22 oraz Wielkiej Brytanii – 18. Wśród wystawców znaleźć będzie można najpotężniejsze koncerny zbrojeniowe, w tym między innymi Lockheed Martin, Boeing, BAE Systems, Raytheon, General Dynamics, Finmeccanica, Thales oraz MBDA. MSPO towarzyszą XXI Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA.
- Tegoroczna edycja targów przypadła na okres jednego z najpoważniejszych kryzysów bezpieczeństwa światowego, od czasu zakończenia zimnej wojny: walki na Ukrainie, rosnące w siłę Państwo Islamskie, quazi-stan wojenny na granicy Korei Północnej i Południowej to tylko fragment obrazu współczesnej sytuacji politycznej i militarnej. To również dlatego, 23. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zyskała nowe tło i stała się miejscem rozmów, dyskusji na bieżące tematy światowej obronności – mówi prezes Zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń.
MSPO z lożą VIP
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedyna impreza tego sektora w Polsce, która co roku przyciąga do Kielc kilkanaście tysięcy gości z całego świata. Wśród nich znajdują się głowy państw, oficjalne delegacje, w tym przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, wyższych sztabów armii oraz resortów obrony zarówno z Polski jak i zagranicy. Udział w tegorocznym wydarzeniu zapowiedziały 44 delegacje zagraniczne, a wśród nich przedstawiciele między innymi Szwecji, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Malezji, Republiki Filipin, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Pakistanu.
REKLAMA
Ze skandynawskim akcentem
Tradycją MSPO są Wystawy Narodowe, które towarzyszą imprezie od 2004 roku. Dotychczas swój potencjał obronny oraz wyposażenie prezentowały Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy i Turcja. MSPO 2015 towarzyszyć będzie Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Norwegii podczas której swoją ofertę zaprezentuje 15 firm z tego kraju.
- Przemysł obronny naszych krajów stale poszukuje nowych obszarów współpracy, które mogą przełożyć się na obustronne korzyści. Przemysł obronny Polski i Norwegii czerpie z ustanowionych w przeszłości oraz stale rozwijających się relacji biznesowych – chwalił dotychczasową współpracę wojskową z Polską Øystein Bo, wiceminister obrony, Norwegii, który zapowiedział udział na kieleckiej imprezie. Øystein Bo poprowadzi jedno z seminariów organizowanych podczas na MSPO przez kraj wiodący pod hasłem „Polska i Norwegia - Silne partnerstwo w zakresie obronności, przemysłu i technologii: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.
Miliardy z nieba
Program modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2014-2022 przewiduje zakupy broni i sprzętu za 130 mld zł. W jego ramach armia ma dostać nowy sprzęt i technologie, a w tym między innymi samoloty bezzałogowe, śmigłowce, systemy obrony rakietowej oraz wszelkiego rodzaju działa czy wozy opancerzone. Gigantyczne środki, które rząd planuje przeznaczyć na siły zbrojne przyciągają do Kielc największe firmy zbrojeniowe. Podczas MSPO rozstrzygane są kluczowe przetargi i podpisywane międzynarodowe kontraktacje.
Jednym z najważniejszych przetargów jakie polska armia będzie realizowała w najbliższych czasie, jest zakup śmigłowców bojowych o kryptonimie Kruk. Ponieważ w grę wchodzi od 30 do 40 maszyn wraz z uzbrojeniem, jego wartość kształtuje się pomiędzy 5 a 9 miliardy złotych. W związku z tym przetargiem podczas MSPO zaprezentuje się m.in. turecki TAI – T129 ATAK Multirole Combat Helicopter oraz Tiger francuskiego Airbusa i AH-64 Apache amerykańskiego Boeinga. Francuski koncern, poza maszyną uderzeniową, pokaże w Kielcach również wielozadaniowego H225M Caracal oraz H145M. Amerykanie, poza osławionym Apache, pokażą również UH-60 Black Hawk koncernu Sikorsky.
REKLAMA
Innymi przetargami, których „echa” będzie z całą pewnością widać podczas MSPO, to kupno przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu „Narew” oraz zestawów rakietowych bardzo krótkiego zasięgu o kryptonimie „Pilica”. Oba zaliczane są do tzw. Tarczy Polski i są w sumie warte około 10-12 mld złotych.
Od spotkań po nagrody
Targi MSPO to także merytoryczna strona obronności. Podczas licznych kongresów, seminariów, czy spotkań głos zabierają militarni specjaliści, poszczególnych dziedzin sektora przemysłu obronnego wielu krajów, dając możliwości pogłębienia wiedzy na temat techniki wojskowej. „Biznes z wojskiem to pewne pieniądze”, ,,Si vis pacem, para bellum – dyplomacja czy siła?”, „Innowacje technologiczne zwiększające potencjał i gotowość reagowania na zagrożenia ze strony Sił Zbrojnych” czy „Siły i środki walki zbrojnej w wojnach przyszłości” to tylko tematy kilku z nich.
Jak co roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wręczone zostaną nagrody - prezydenta RP oraz Defendery dla najlepszych produktów przemysłu obronnego w minionym roku.
Informacja prasowa, abo
REKLAMA
REKLAMA