Biura podróży bankrutują
W ostatnich tygodniach upadłość ogłosiły trzy duże biura podróży: Intertour, Alfa Star i Digitur. – Biura turystyczne, które dobrze wybrały kierunki, mają się dobrze. Natomiast te, które wysyłają klientów w ryzykowne części świata, gdzie są jakieś niepokoje, poniosły straty – ocenił w Pulsie Gospodarki Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
2015-09-01, 11:07
Posłuchaj
– Problem polegał na tym, że wśród niektórych biur podróży była za mała dywersyfikacja kierunków. Efekt? Uderzyły w nie nieprzewidywalne wydarzenia związane m.in. z konfliktami zbrojnymi– zaznaczył w Polskim Radiu 24 Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka Insight i SGH.
Zasadniczo sytuacja finansowa firm na polskim rynku turystycznym jest jednak stabilna – zapewniali goście Pulsu Gospodarki.
– Bankructwa firm zdarzają się i będą się zdarzać. Taki jest urok gospodarki rynkowej. W Polsce działa 4 miliony podmiotów gospodarczych. Wśród nich jest 1,2 mln firm. Te pojedyncze przypadki bankructw w skali kraju, to niewielki odsetek. Zasadniczo bowiem ilość bankructw w Polsce spada – uspokajał w Polskim Radiu 24 Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium.
– Kondycja firm powiązanych z branżą turystyczną jest bardzo dobra. Po tych latach kryzysowych widać, że rynek turystyczny w Polsce się ożywia. To efekt poprawiających się nastrojów konsumenckich – dodał Adam Czerniak.
REKLAMA
W programie była również mowa m.in. o sporze nauczycieli z rządem dotyczącym wysokości wynagrodzeń, zapowiadanych protestach pielęgniarek oraz zmianach w programie Mieszkanie Dla Młodych.

Audycję prowadziła Sylwia Zadrożna.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
Polecane
REKLAMA