Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Polska powinna stworzyć przyjazny uchodźcom system azylowy

Powinniśmy przyjąć więcej uchodźców i zapewnić im lepsze warunki - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W stanowisku ogłoszonym przed zwołanym na sobotę posiedzeniem Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego czytamy, że "Polska w odpowiedzi na kryzys powinna stworzyć skuteczny i przyjazny uchodźcom system azylowy".

2015-09-05, 11:33

Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Polska powinna stworzyć przyjazny uchodźcom system azylowy

Posłuchaj

Zespół kryzysowy o uchodźcach. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Czytaj więcej o problemie imigrantów >>>

Fundacja przypomina, że w ostatnich tygodniach mamy do czynienia z gwałtownym zaostrzaniem się kryzysu uchodźczego w Europie. Związane jest to z zamykaniem przez władze państw europejskich kolejnych szlaków migracyjnych, a osoby, które uciekły przed konfliktami i prześladowaniami, korzystają z coraz bardziej niebezpiecznych przepraw lądowych i morskich.

Polska do tej pory zadeklarowała przyjęcie dwóch tysięcy uchodźców. "W opinii HFPC powinniśmy przyjąć nie tylko więcej uchodźców, ale również zapewnić im lepsze warunki" - czytamy w stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

„Polska od ponad 20 lat przyjmuje uchodźców z całego świata. Nie jest to zatem nowe zjawisko. Powinniśmy jednak zadbać o odpowiednie warunki pobytu tych cudzoziemców w Polsce oraz zapewnić im możliwość integracji z polskim społeczeństwem” - podkreśla Maja Łysienia, koordynator Programu pomocy prawnej dla uchodźców i migrantów HFPC.

REKLAMA

"Nie możemy pozostać obojętni"

Bieżąca sytuacja dotycząca uchodźców oraz przygotowania służb na wypadek zwiększonego napływu cudzoziemców do Polski to temat posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zebrał się w sobotę w Warszawie.

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że celem jest próba zwalczania źródeł kryzysu migracyjnego a nie leczenie jego objawów. - Nie możemy pozostać obojętni. Europa potrzebuje dziś solidarnego i skutecznego działania wszystkich jej państw i społeczeństw. Nasza odpowiedź musi jednak być odpowiedzialna i na miarę naszych możliwości. Dlatego wszystkie służby naszego państwa muszą być postawione w stan najwyższej gotowości, aby moc skutecznie stawić czoło jednemu z największych wyzwań przed którym staje dzisiaj Europa - powiedziała Ewa Kopacz.

Podkreśliła, że zwiększenie bezpieczeństwa zewnętrznych granic Unii Europejskiej stanowi jeden z kluczowych elementów planu na przełamanie kryzysu migracyjnego. - Zgodziliśmy się co do tego wczoraj z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Zaproponowaliśmy także szereg innych działań - tworze nie centrów weryfikacyjnych dla rozróżnienia między migrantami ekonomicznymi a uchodźcami czy pomoc krajom, z których imigranci przybywają do Europy - powiedziała premier.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. szefowa MSW Teresa Piotrowska, wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz przedstawiciele Straży Granicznej.

REKLAMA

W piątek Ewa Kopacz mówiła, że zamierza przedstawić stan przygotowań do przyjęcia przez Polskę 2 tysięcy cudzoziemców, głównie Syryjczyków i Erytrejczyków. Chodzi o 1100 osób, które przyjęlibyśmy w ciągu dwóch lat, od Włoch i Grecji w ramach programu relokacji, oraz 900 miejsc dla uchodźców przesiedlanych bezpośrednio z obozów poza Unią Europejską.

TVN24/x-news

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. Według danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej