Dr Bachański nie leczy już marihuaną

Dr Marek Bachański, specjalista neurologii dziecięcej z Centrum Zdrowia Dziecka został laureatem medalu Wyjątkowy Lekarz w konkursie im. Zbigniewa Religi. Szpital Centrum Zdrowia Dziecka zarzucił mu jednak, że prowadząc niezarejestrowany eksperyment medyczny mógł narażać zdrowie i życie pacjentów. Dyrekcja szpitala zawiesiła jego eksperymentalne leczenie padaczki środkami zawierającymi marihuanę medyczną. Czy słusznie przerwano terapię?

2015-09-09, 20:24

Dr Bachański nie leczy już marihuaną
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Mr Thomas Piskortz

Posłuchaj

09.09.15 Dr Marek Bachański: „Leczenie marihuaną ma długą tradycję, sięgającą czasów starożytnego Egiptu(…)”.
+
Dodaj do playlisty

Centrum Zdrowia Dziecka uznało, że prowadzona przez dra Marka Bachańskiego terapia była nielegalna i prowadzona z narażeniem dzieci na niebezpieczeństwo. Według dyrekcji, nie było protokołu leczenia i nie kontrolowano regularnie stanu zdrowia dzieci, a eksperyment był nielegalny.

Goście audycji Rozmowy o Zdrowiu (od lewej):  dr Paweł Balsam, dr Ewa Piotrowicz i dr Marek Bachański, foto: PR24/PJ Goście audycji Rozmowy o Zdrowiu (od lewej): dr Paweł Balsam, dr Ewa Piotrowicz i dr Marek Bachański, foto: PR24/PJ

– Po pierwsze, przez pierwsze pół roku nie było żadnych uwag do tego leczenia. Po drugie, leczyłem preparatem oficjalnie zarejestrowanym w Unii Europejskiej i takie leczenie jest w pełni dozwolone prawnie. Jeśli bowiem jakiegoś leku nie ma w naszym kraju, to można użyć leku zarejestrowanego gdzie indziej. To leczenie było w pełni uzasadnione w świetle prawa. Nie można więc mówić o eksperymencie – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Lekarz obecnie nie ma oficjalnego kontaktu ze swoimi pacjentami. Zajmuje się, jak sam mówi, papierami.

REKLAMA

– Pacjenci jednak docierają do mnie okrężnymi drogami i próbuję leczyć ich gdzie indziej. Leczenie marihuaną zostało w dużej mierze ograniczone. W Centrum Zdrowia Dziecka natomiast przewracam papiery – powiedział dr Marek Bachański.

Gośćmi programu byli również dr Ewa Piotrowicz, kardiolog z Centrum Telekardiologii – Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, oraz dr Paweł Balsam, kardiolog z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy mówili o zastosowaniu telemedycyny.

Audycję prowadził Henryk Szrubarz.

Polskie Radio 24/dds/pj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej