Zmiana klimatu i klify. "Tego zjawiska nie da się już cofnąć"

- Klify morskie mają różną budowę geologiczną, ale wszystkie są zagrożone, bo z powodu zmian klimatu coraz szybciej ulegają erozjom. Ten proces widać już na całym świecie, także na Bałtyku - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Zuzanna Świrad z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, ambasadorka programu "Dziewczyny do nauki", prowadzonego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

2025-05-21, 20:00

Zmiana klimatu i klify. "Tego zjawiska nie da się już cofnąć"
Klif Orłowski nad Bałtykiem też rok po roku cofa się w głąb lądu.Foto: TuptajMY/shutterstock.com

Jak wyjaśniała ekspertka, szybkie zmiany erozji i cofania się w głąb lądu morskich klifów najbardziej widać tam, gdzie dominuje chłodny klimat, np. w Arktyce i na Alasce. Tam w ciągu roku klify cofają się nawet o kilkadziesiąt metrów. W innych regionach świata, np. na południowych wyspach Afryki i Pacyfiku, podwyższenie poziomu morza z powodu wzrostu średniej temperatury powoduje kurczenie się zasobów ziemi dostępnych dla ich mieszkańców. 


Posłuchaj

Zmiana klimatu i klify. "Tego zjawiska nie da się już cofnąć" (Zmiana klimatu) 22:27
+
Dodaj do playlisty

  

Z kolei na północnych krańcach Bałtyku widać tendencję do podnoszenia się ziemi i tworzenia się nowych wysp, co wynika z polodowcowej budowy geologicznej tego obszaru. Ale to pewien wyjątek od powszechnej, globalnej reguły cofania się klifów, bo z reguły tego zjawiska nie da się już cofnąć. Stwarza to duże zagrożenie dla setek tysięcy domów i milionów ich mieszkańców.

 

***

REKLAMA

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: dr Zuzanna Świrad (Instytut Geofizyki PAN w Warszawie).
Data emisji: 21.05.2025
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/k

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej