Ochrona ssaków i ptaków morskich. Andrzej Ginalski o zasobach przyrodniczych Bałtyku
- Morze Bałtyckie jest morzem specyficznym, płytkim, silnie odgrodzonym od wszechoceanu, jedyne połączenie z Oceanem Atlantyckim prowadzi przez wąskie Cieśniny Duńskie, co oznacza, że jest jeszcze bardziej podatne na zmiany temperatury niż inne zbiorniki morskie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Ginalski (WWF Polska).
2024-02-01, 20:15
Projekt "Ochrona ssaków i ptaków morskich - kontynuacja" był czwartym z serii projektów koordynowanych przez Fundację WWF Polska i nakierowanych na ochronę gatunków i siedlisk morskich. Projekty te miały na celu od 2009 r. ochronę ssaków morskich, a od 2013 r. również ptaków na polskim wybrzeżu. Był to jeden z najdłużej prowadzonych projektów przyrodniczych w Polsce i jeden z nielicznych poświęconych przyrodzie morskiej.
Andrzej Ginalski wyjaśniał, że celem projektu była pomoc ssakom i ptakom morskim, które są zagrożone w skali kraju bądź nawet Europy. - Skupiliśmy się na czterech gatunkach ssaków, to foka szara, foka obrączkowana, foka pospolita oraz morświn, i pięciu gatunkach ptaków. Wszystkie działania miały na celu wzmocnienie populacji tych gatunków w polskiej części Morza Bałtyckiego - zaznaczył. Jak dodał, istotną rolę w projekcie odegrał Błękitny Patrol WWF, skupiający 200 wolontariuszy, którzy na co dzień pomagają potrzebującym wsparcia zwierzętom na wybrzeżu Bałtyku.
Posłuchaj
W audycji także rozmowa o problemie uchodźstwa klimatycznego - Jędrzej Rosiewicz rozmawiał z Karoliną Sobczak-Szelc z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
- "Zmiana klimatu". Katarzyna Udrycka: musimy zdawać sobie sprawę z realnego zagrożenia
- Sustainable Industry Lab 2024. Maria Andrzejewska: musimy dobrze projektować tworzywa sztuczne
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Katarzyna Dydo-Rosłoń
REKLAMA
Gość: Andrzej Ginalski (WWF Polska)
Data emisji: 1.02.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA
mpkor
REKLAMA