III Kongres Nauk Rolniczych poświęcony będzie wykorzystaniu unijnych funduszy

10 września w Warszawie odbędzie się III Kongres Nauk Rolniczych. Weźmie w nim udział blisko 500 przedstawicieli nauki, doradztwa rolniczego oraz przedstawiciele instytucji państwowych, zaangażowanych w sprawy rolnictwa.

2015-09-09, 20:19

III Kongres Nauk Rolniczych poświęcony będzie wykorzystaniu unijnych funduszy
Rzecznik Prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Witold Katner. . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

10 września w Warszawie odbędzie się III Kongres Nauk Rolniczych. O czym będą dyskutować jego uczestnicy, mówi rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Witold Katner. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

- Celem spotkania jest to, by w najbliższych latach jak najlepiej wykorzystać unijne środki, które otrzymujemy w ramach dopłat bezpośrednich, a także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – wyjaśnia Rzecznik Prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Witold Katner. 

Jednocześnie chodzi o to, by w jak najlepszy i nowoczesny sposób wpłynąć w najbliższych latach na zmianę Wspólnej Polityki Rolnej, tak aby mogła coraz lepiej pomagać polskim rolnikom oraz modernizować ich gospodarstwa.

Organizatorom Kongresu zależy na tym, by w sposób praktyczny przekuć wiedzę naukową w działania typowo rolnicze. Dzięki temu można poprawić produkcyjność, bezpieczeństwo żywności.

Ważne jest to żeby w sposób praktyczny zdobyta wiedza służyła przemysłowi spożywczemu oraz wszystkim tym działom, które znajdują się w długim łańcuch produkcji rolniczej.

Palące problemy

Na Kongresie omawiane też będą aktualne problemy trapiące polskie rolnictwo. - Stąd też idea łączenia wiedzy z praktycznymi działaniami. Jeżeli mamy problem z Afrykańskim Pomorem Świń, to chcielibyśmy zastanowić się w jaki jeszcze bardziej skuteczny sposób zatrzymać tę niebezpieczną dla rolnictwa chorobę. W przypadku suszy, chcielibyśmy zastanowić się z naukowcami odpowiedzialnymi za retencję, w jaki sposób skutecznie realizować program mikro, małej i średniej retencji, aby problem suszy w najbliższych latach był coraz mniej dotkliwy dla polskich rolników – mówi Katner.

Helf check Wspólnej Polityki Rolnej

Od 2014 roku w Unii Europejskiej funkcjonuje nowa perspektywa finansowa, która będzie obowiązywała do 2020 roku. – Pod względem wykorzystania II filara tej perspektywy, Polska jest już bardzo mocno zaawansowana. PROW jest już mocno rozpędzony - przekonuje rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Unia Europejska już od początku zakładała, że w 2016 roku ruszy tzw. Helf Check Wspólnej Polityki Rolnej. Oznacza to, że eksperci, naukowcy, politycy oraz sami rolnicy będą przyglądać się jak nowe zasady wspólnej polityki rolnej sprawdzają się w praktyce – mówi nasz gość.

W 2017 roku będą zapadały decyzje co do ewentualnych korekt lub większych zmian we wspólnej polityce rolnej. – Ten Kongres również ma służyć temu, by rozpocząć dyskusję o tym, co nam się podoba, a co należy zmienić w najbliższym czasie.

Polskie Radio jest patronem medialnym Kongresu.

Dominik Olędzki

Polecane

Wróć do strony głównej