Kraków: rusza kampania na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży

Każdego roku w Polsce nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys., które przychodzą na świat ma Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W Krakowie rusza kampania społeczna na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży.

2015-09-10, 09:04

Kraków: rusza kampania na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży
Z badań wynika, że w naszym kraju co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci, które cierpią na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego. . Foto: Glow Images/East News

Organizująca kampanię Fundacja "Zdrowie Dziecka" chce dotrzeć do kobiet planujących dziecko, będących już w ciąży oraz do ich partnerów, rodzin i przyjaciół, by uświadomić im, że picie alkoholu w ciąży może w sposób nieodwracalny odbić się na zdrowiu dzieci powodując u nich uszkodzenia mózgu i w przyszłości opóźnienia rozwojowe.

- Zależy nam na tym, aby kampania dotarła nie tylko do kobiet, ale uświadomiła osobom z ich najbliższego otoczenia, że oni też są współodpowiedzialni za nowe życie. Często nie zdają sobie oni sprawy z ryzyka i nie protestują, gdy kobieta sięga np. po kieliszek wina - mówiła kierownik biura Fundacji „Zdrowie Dziecka” Katarzyna Słowik.

- Ważne jest, by pediatrzy opiekując się dziećmi, które mają problemy, pomyśleli, że może mieć to związek z piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży i zaproponowali wielospecjalistyczną opiekę. Liczymy, że ta kampania zapali czerwoną lampkę także u lekarzy – podkreśliła na konferenedcji prasowej prezentującej projekt dr med. Katarzyna Przybyszewska, w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, pełnomocnik ds. organizacji lecznictwa zamkniętego.

W ramach kampanii wspieranej i współfinansowanej przez gminę pojawią się w Krakowie plakaty. Będą też sporty radiowe i broszury edukacyjno-informacyjne, które trafią do gabinetów ginekologicznych, szkół rodzenia, oddziałów położniczych i placówek zajmujących się terapią uzależnień.

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej