Memoriał Skolimowskiej: najciekawsza rywalizacja w kole
Troje polskich mistrzów świata - Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek i Piotr Małachowski zaprezentują się w niedzielnym Memoriale Kamili Skolimowskiej na Stadionie Narodowym w Warszawie. - Liczę, że młot poleci naprawdę daleko – powiedziała lekkoatletka Skry Warszawa.
2015-09-10, 15:30
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Pekin 2015
- Jestem przygotowana na dalekie rzucanie. Na treningach wszystko bardzo dobrze wygląda. A na tym obiekcie rywalizuje się znakomicie. Chciałabym poprawić po raz kolejny rekord globu – przyznała.
W rzucie młotem wystąpi także Fajdek. On po powrocie z mistrzostw świata w Pekinie nie miał zbyt wiele czasu na treningi, ale… „na luzie czasami też wychodzi” – ocenił.
Motywację znajduje w tym, by… nie przegrać z Włodarczyk. - Anita jest w takiej formie, że boję się, iż mógłbym bliżej od niej rzucić. Nie mogę do tego dopuścić” – dodał.
Cała trójka mistrzów świata w tym roku najdalej rzucała na polskiej ziemi. „Po długim i ciężkim sezonie przyszedł czas na rzucanie na luzie. Postaramy się, by kichy nie było. Kibice na trybunach to dla nas zawsze dodatkowy zastrzyk motywacji, dlatego mam nadzieję, że licznie przyjdą” – zaznaczył dyskobol Małachowski (WKS Śląsk Wrocław).
Po raz kolejny w mityngu wystąpią także sportowcy niepełnosprawni. - Kamila Skolimowska była mocno z nimi związana. Chciała nawet na temat sportu niepełnosprawnych napisać pracę doktorską, dlatego staramy się, by w każdym mityngu dostali także oni możliwość konkurowania – powiedział dyrektor imprezy Marcin Rosengarten.
Na Stadionie Narodowym nie zabraknie także zagranicznych gwiazd, jak byłego rekordzisty globu na 100 m Jamajczyka Asafy Powella, mistrza świata w pchnięciu kulą Amerykanina Joe Kovacsa, czy w skoku wzwyż Rosjanki Marii Kucziny.
Ciekawie zapowiada się także pojedynek tyczkarzy. Na starcie będą m.in. brązowi medaliści z Pekinu Piotr Lisek (OSOT Szczecin) i Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) oraz złoty Kanadyjczyk Shawnacy Barber.
Po raz pierwszy mityng odbędzie się we wrześniu. W ten sposób organizatorzy chcą przyciągnąć 13 września na trybuny także młodzież szkolną. Obniżono także o połowę ceny biletów, które są nadal w sprzedaży. Dodatkowo imprezę połączono z Europejskim Tygodniem Sportu. - Chcemy zachęcić przede wszystkim dzieci do uprawiania sportu. Aż 52 procent Polaków nie ma żadnej aktywności fizycznej i postanowiliśmy z tym walczyć – powiedział minister sportu Adam Korol.
Ambasadorką przedsięwzięcia jest medalistka olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak. - Nie każdy musi zostać mistrzem, ale chodzi o to, by przekonać się do aktywności. Zobaczyć, ze samopoczucie jest wówczas lepsze – mówiła.
Pierwsza edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej odbyła się 2 maja 2009 roku na boisku warszawskiej Skry. Rozegrano wówczas konkursy rzutu młotem kobiet i mężczyzn oraz zapowiedziano, że kolejne edycje zawodów nie są planowane. Dwa lata później powróciły jednak do lekkoatletycznego kalendarza, ale na stadionie Orła, gdzie były kolejne trzy edycje.
W zeszłym roku po raz pierwszy mityng rozegrano na Stadionie Narodowym. Na trybunach zasiadło 23 tys. widzów, a największą gwiazdą był rekordzista świata na 100 i 200 m, sześciokrotny mistrz olimpijski Jamajczyk Usain Bolt.
Urodzona 4 listopada 1982 roku w Warszawie Kamila Skolimowska zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku podczas zgrupowania w Portugalii. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej. Prochy złożono w grobie przy Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Na tablicy nagrobnej została wypisana inskrypcja: "Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być".
man