14. rocznica zamachu na World Trade Center. Zaostrzone środki bezpieczeństwa

Amerykanie obchodzą w piątek 14. rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września. Główna ceremonia odbędzie się przed pomnikiem ofiar zamachów w Nowym Jorku.

2015-09-11, 10:13

14. rocznica zamachu na World Trade Center. Zaostrzone środki bezpieczeństwa
11 września 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Foto: PAP/DPA/EPA/HUBERT MICHAEL BOESL

Posłuchaj

USA: obchody rocznicy 11 września. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Obchody będą takie jak w poprzednich latach - rano na Ground Zero zostaną odczytane nazwiska wszystkich poległych. W ceremonii wezmą udział rodziny zabitych, policjanci, strażacy oraz przedstawiciele lokalnych władz. Jak zwykle nie będzie przemówienia żadnego polityka.

Wieczorem z miejsca, gdzie stały wieże World Trade Center, a gdzie teraz znajduje się pomnik ofiar zamachów, w niebo wystrzelą dwa słupy światła, które będą zapalone przez całą noc.

CNN Newsource/x-news

W Waszyngtonie Barack Obama wraz ze swoimi współpracownikami wyjdzie przed Biały Dom, gdzie minutą ciszy uczci pamięć ofiar. Prezydent spotka się później z żołnierzami w bazie Fort Meade w stanie Maryland.

Mniejsze ceremonie, pochody, wystawy i koncerty odbędą się w całych Stanach Zjednoczonych. W wielu miejscach Amerykanie uczczą rocznicę, biorąc udział w czynach społecznych i zbiórkach pieniędzy na pomoc dla byłych żołnierzy, strażaków i policjantów.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa

W 14 rocznicę zamachu w Nowym Jorku obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa. Wprowadzono je również w sąsiadującym z miastem stanie New Jersey.

Setki policjantów z psami, brygady antyterrorystyczne i służby specjalne strzegą metra, tuneli i mostów. Pilnie strzeżone są również: Wall Street, Światowe Centrum Handlu, siedziba władz miasta, urzędy stanowe i federalne, a także siedziba ONZ. Po mieście krążą wzmocnione patrole policyjne.

Choć oficjalnie nie ogłoszono zagrożenia terrorystycznego w mieście panuje napięta atmosfera. New York Today i inne stacje telewizyjne twierdzą, że władze stanowczo przesadzają ze środkami ostrożności. Znacznie więcej czasu poświęcają zbliżającym się wyborom prezydenckim, niż obchodom 14 rocznicy zamachu.

Zginęło 2977 osób

To był jeden z najtragiczniejszych dni w historii Stanów Zjednoczonych. W słoneczny poranek 11 września samoloty pasażerskie porwane przez terrorystów uderzyły w wieże World Trade Center oraz w Pentagon. Czwarta maszyna rozbiła się w Pensylwanii. Dramat ofiar zamachów rozgrywał się na oczach całego świata. Stacje telewizyjne na żywo bowiem pokazywały obrazy z Manhattanu oraz ze stolicy USA, w tym runięcie obu wież World Trade Center.

youtube/Perfect Music

W atakach z 11 września zginęło 2977 osób, większość w Nowym Jorku. Ponad 6 tysięcy osób zostało rannych. Po zamachach Stany Zjednoczone przeżyły okres jedności, solidarności i patriotyzmu. I choć z czasem powróciły dawne podziały polityczne, w rocznice ataków Amerykanie są zjednoczeni w pamięci o zabitych i rannych.

IAR,kh

Polecane

Wróć do strony głównej