W Polsce brakuje geriatrów

Udział osób starszych w polskim społeczeństwie, systematycznie rośnie. W 2010 roku ludność w wieku 60+ stanowiła 14,7 procent populacji. Dane Eurostatu pokazują, że za pięć lat, osoby po sześćdziesiątym roku życia będą stanowić około 25 procent polskiego społeczeństwa. Tymczasem, Polska ma poważny problem z opieką geriatryczną, wynikający z braku specjalistów podkreśla profesor Katarzyna Wieczorkowska-Tobis, krajowy konsultant do spraw geriatrii.

2015-09-11, 09:23

W Polsce brakuje geriatrów
W Polsce brakuje geriatrów. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

W Polsce brakuje geriatrów i świadomości, że większość z nas będzie potrzebowała takiego lekarza, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki, mówi profesor Katarzyna Wieczorkowska-Tobis, krajowy konsultant do spraw geriatrii. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Mamy na liście teraz 343 geriatrów, natomiast problem jest taki, że osoby kończące specjalizację nie znajdują zatrudnienia w systemie jako geriatrzy, i to jest największe dla nas wyzwanie. Ponieważ finansowanie opieki zdrowotnej jest takie, że dyrektorzy szpitali nie są zainteresowani tworzeniem jednostek geriatrycznych, co często kończy się tak, że osoba zdobywają specjalizację z geriatrii, nadal robi to robiła, zanim tą specjalizację otworzyła – mówi.

Kolejnym  problemem do rozwiązania jest nieefektywna metoda rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ, która zakłada finansowanie leczenia tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie.

Z przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli analizy, wynika, że pacjent w podeszłym wieku, kompleksowo prowadzony przez geriatrę, funkcjonuje lepiej, a jego leczenie kosztuje mniej.

Elżbieta Mamos, fko

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej