Węgry wysyłają żołnierzy na granicę z Serbią. Mają powstrzymać imigrantów

Wojsko będzie pilnować pasa granicznego, długiego na 175 km, przez który próbują przedostawać się imigranci idący z południa. Wcześniej Węgrzy rozpoczęli na granicy z Serbią budowę płotu.

2015-09-12, 20:25

Węgry wysyłają żołnierzy na granicę z Serbią. Mają powstrzymać imigrantów

Posłuchaj

Węgierskie wojsko będzie pilnować pasa granicznego z Serbią Więcej - Tomasz Jędruchów/IAR
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z informacjami jakie podało ministerstwo obrony, w ciągu weekendu na granicę zostanie przewiezionych 4300 żołnierzy. Oficjalnie mają oni brać udział w budowie czterometrowego płotu, który ma wzmacniać ochronę węgierskiej granicy.

W węgierskich mediach pojawiły się zdjęcia uzbrojonych żołnierzy, którzy wyposażeni w karabiny maszynowe patrolowali teren przygraniczny. Jednocześnie dziennikarze zwracają uwagę, że parlament ciągle jeszcze nie przyjął ustawy pozwalającej na takie wykorzystanie armii.

Czy będzie stan kryzysowy?

Rząd w Budapeszcie ma zadecydować we wtorek, czy ogłosi stan kryzysowy. To zalegalizowałoby wsparcia straży granicznej przez wojsko. Z kolei 21 września parlament podejmie decyzję, czy armię można wykorzystać do ochrony granic także bez ogłaszania stanu kryzysowego lub wyjątkowego.

Szef resortu obrony w swoim oświadczeniu podkreślił, że nawet jeśli dojdzie do ogłoszenia stanu wyjątkowego, to żołnierze będą mogli użyć broni wyłącznie w momencie zagrożenia życia swojego, współtowarzyszy bądź policjantów służących na granicy.

REKLAMA

Węgierska armia rozpoczyna manewry pod kryptonimem "Zdecydowane działanie". Żołnierze maja nauczyć się jak wspierać policję w ochronie granic.

Wokół dwóch miast na południu Węgier rozmieszczony zostanie dodatkowy sprzęt i żołnierze.

Niespokojnie na węgiersko-serbskiej granicy - RUPTLY/x-news

Policja bardziej stanowcza

Węgierski rząd zapowiedział także, że od przyszłego tygodnia działania policji wobec imigrantów będą bardziej stanowcze. - Biorąc pod uwagę, że stoimy w obliczu rebelii ze strony nielegalnych imigrantów, policja wykonuje swoje obowiązki w sposób zadziwiający, bez używania siły - mówił niedawno premier Viktor Orban.

REKLAMA

Zapowiedział, że od 15 września, gdy w życie wejdą surowsze przepisy imigracyjne, migranci nielegalnie przekraczający granicę węgierską będą natychmiast aresztowani. - Nie będziemy im, jak dotąd, uprzejmie towarzyszyć - dodał.

Mur na granicy

Wzdłuż 175-kilometrowej granicy z Serbią Węgrzy stawiają mur wysoki na cztery metry. Ma powstrzymać  napływu imigrantów. We wtorek premier Węgier Viktor Orban powiedział, że prace na budowie tego ogrodzenia muszą przyspieszyć. - Wszyscy muszą przygotować się na intensywną pracę w najbliższych tygodniach - powiedział Orban. Budowa ma być zakończona "pod koniec października lub na początku listopada" - dodał we wtorek członek partii rządzącej Fidesz.

Czytaj więcej

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Kryzys imigracyjny. Czy UE może się rozpaść pod naciskiem uchodźców?

Także Macedonia, wzorem Węgier, rozważa budowę ogrodzenia na granicy, by zmniejszyć napływ imigrantów z południa - poinformował macedoński minister spraw zagranicznych Nikoła Poposki w opublikowanym w czwartek wywiadzie. Powiedział, że Macedonia będzie zapewne potrzebować "jakiegoś rodzaju środka fizycznej obrony", choć nie ma to być rozwiązanie długoterminowe.

REKLAMA

Od początku roku ponad 170 tys. imigrantów przekroczyło nielegalnie granicę węgierską od strony południowej. Policja próbuje ich kontrolować i rejestrować zgodnie z unijnymi przepisami, ale wielu uchodźców nie chce się na to zgodzić. Obawiają się, że zostaną zmuszeni do pozostania na Węgrzech.

IAR/PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej