Andrzej Duda z wizytą w Wielkiej Brytanii. Planowane spotkania z Polonią i premierem Cameronem
Dwudniowa wizyta polskiego prezydenta rozpoczęła się od złożenia wieńca pod Polish War Memorial, londyńskim pomnikiem ku czci polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej.
2015-09-14, 21:30
Posłuchaj
Monument wzniesiono z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Association. Został odsłonięty koło bazy RAF Northolt w 1948 roku. Andrzej Duda odwiedził, przylegający do pomnika, Polski Park Pamięci (The Polish War Memorial Remembrance Garden), który ma na celu uczczenie pamięci o polskich uczestnikach Bitwy o Wielką Brytanię.
Prezydenta przywitała grupa kilkudziesięciu Polaków mieszkających w Londynie. Wielu z nich miało biało-czerwone flagi. - Andrzej Duda, nasz prezydent - skandowali.
![Prezydenta witał tłum Polaków/ fot. PAP/Jacek Turczyk](http://static.polskieradio.pl/images/e3608597-ef9e-490c-9e3e-a5c15d72748b.jpg)
Ku chwale polskich lotników
We wtorek prezydent spotka się w Lancaster House z polskimi weteranami II wojny światowej mieszkającymi w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Weźmie też udział w uroczystościach 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła w Londynie z udziałem m.in. premiera Davida Camerona i księcia Edwarda, najmłodszego z czworga dzieci panującej królowej Elżbiety II.
Bitwa o Anglię trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku między brytyjskim RAF i niemiecką Luftwaffe w przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią. U boku RAF walczyły cztery polskie dywizjony: dwa bombowe - 300 i 301 oraz dwa myśliwskie - 302 i 303, a także 81 polskich pilotów w brytyjskich dywizjonach.
Andrzej Duda w trakcie wizyty w Instytucie Sikorskiego nada stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Rozmowy z premierem Cameronem
Jednym z najważniejszych punktów wizyty jest wtorkowe spotkanie z brytyjskim premierem. Rozmowa w wąskim gronie jest zaplanowana na ponad godzinę. - David Cameron będzie próbował nakłonić prezydenta do złagodzenia stanowiska w sprawie zasad przyznawania zasiłków imigrantom w Wielkiej Brytanii - tłumaczy profesor Iain Begg, europeista z London School of Economics. Jego zdaniem, "większość Brytyjczyków uważa, że Polacy przyjeżdżający na Wyspy przynoszą korzyści. Ale delikatnym tematem jest wielka ich liczba".
Według profesora, Cameron będzie chciał nakłonić prezydenta do złagodzenia stanowiska w sprawie ograniczań planowanych przez Wielką Brytanię.
Posłuchaj
Posłuchaj
Brytyjskie podejście do UE jest sprzeczne z polskimi interesami, gdyby więc prezydent Andrzej Duda chciał pomóc Polonii, powinien postawić się premierowi Davidowi Cameronowi i skrytykować filozofię, która w oficjalnej retoryce obu polityków łączy - uważa z kolei dr Jacek Kucharczyk z ISP.
REKLAMA
Kucharczyk podkreślił, że z badań CBOS przeprowadzonych 10 lat po wejściu Polski do Unii wynika, że możliwość wolnego przepływu siły roboczej to dla Polaków największa korzyść z akcesji. - Rząd brytyjski próbuje możliwość korzystania z tych praw mocno ograniczyć na dwa sposoby - ryzykując wyjście z UE Wielkiej Brytanii albo domagając się - jako warunku pozostania w UE - reform, które miałyby ograniczyć prawa osób, które pracują w w tym kraju - powiedział socjolog.
Polski rząd jasno stwierdził, że nie zgodzi się na wszelkie próby zmian traktatowych i innych w ustawodawstwie europejskim, które miałyby wpływ na ograniczenie praw osób pracujących poza krajem, którego są obywatelami.
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA