EXPO 2015 w Mediolanie: trzy opinie o polskim udziale w wystawie

Mimo, że Światowa Wystawa odbywa się we Włoszech, z którymi już od lat mamy dobre stosunki gospodarcze, to nasz udział w EXPO będzie mieć wpływ na dalsze poszerzenie wzajemnych relacji. I dotyczy to nie tylko coraz większej wymiany handlowej, rosnących włoskich inwestycji w naszym kraju ale i wizerunku Polski, jako jednego z najlepszych partnerów gospodarczych w Europie.

2015-09-15, 18:29

EXPO 2015 w Mediolanie: trzy opinie o polskim udziale w wystawie
"Stół polski" na wystawie EXPO 2015 w Mediolanie. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

W Mediolanie pokazujemy olbrzymi potencjał polskiej gospodarki i przemysłu - mówi w Polskim Radiu 24 Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Przede wszystkim chcemy w Mediolanie pokazać ogromny potencjał naszej branży rolno-spożywczej – mówi wymienia Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Sławomir Majman: pokazujemy olbrzymi potencjał polskiej branży rolno-spożywczej

Jak podkreśla, jesteśmy jednym z dwóch największych eksporterów przetworzonej żywności netto w Unii Europejskiej, czyli więcej jej eksportujemy niż importujemy. ̶ Jesteśmy najlepsi w produkcji i eksporcie drobiu, drudzy po Irlandii jeśli chodzi o wołowinę – mówi prezes PAIiIZ. 

W Mediolanie jesteśmy też po to, aby zmieniać postrzeganie i myślenie o naszym kraju. O ile jeszcze 3 lata temu słaba infrastruktura była wymieniana przez włoskich przedsiębiorców jako czynnik hamujący inwestycje, to teraz jest to jeden z głównych motorów napędzających włoski kapitał do Polski.

Polska przyciąga włoskich inwestorów

̶  Od 8-10 miesięcy przeżywamy renesans włoskich inwestycji w Polsce - mówi Sławomir Majman.

REKLAMA

 ̶  Obecnie pracujemy nad 10 projektami, co może się przełożyć na 1300 nowych miejsc pracy u włoskich pracodawców - dodaje prezes PAIiIZ.

A obecnie włoskie firmy dają pracę już prawie 100 tysiącom Polaków.

Janusz Piechociński: Polska chce szkolić wloskich pilotów

̶  Jeśli chodzi o przyszłość współpracy między Polską i Włochami to może ona objąć kilka dziedzin - wyjaśnia Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

̶  Po pierwsze przemysł kosmiczny i obronny. Chcemy być centrum kształcenia europejskich pilotów, ale nie tylko tych związanych z obronnością, ale także na potrzeby cywilne - mówi wicepremier. ̶ A mamy kilkanaście ośrodków, gdzie można tych pilotów kształcić - dodaje.

REKLAMA

Polska liderem produkcji sprzętu AGD

Drugi obszar współpracy to produkcja sprzętu AGD. W tej dziedzinie już teraz - także dzięki włoskim inwestycjom - zajmujemy obecnie pierwsze miejsce w Europie. Ale chcemy, aby Polska była nie tylko liderem montażu i produkcji pralek, kuchenek czy lodówek najnowszej generacji, ale żebyśmy byli też liderem w badaniach i rozwoju szczególnie nowej generacji zamrażarek. ̶ Już mamy sygnały o budowie takiego centrum - dodaje Janusz Piechociński. Pracę w nim znajdzie 300 osób.

Z Europy przemysł ucieka, tymczasem w Polsce - także dzięki inwestycjom włoskim - udział przemysłu w PKB wynosi już 22 procent, a w roku 2020 - 25 procent.

Będą wspólne działania polsko-włoskie na rynkach trzecich

Wicepremier zapowiada też uruchomienie działań Banku Gospodarstwa Krajowego i jego włoskiego odpowiednika w zakresie oddziaływania na rynki trzecie, poprzez tak zwaną pomoc rozwojową. Tutaj Polska nie wykorzystuje swojego potencjału i może się czegoś od Włochów nauczyć. Na Bliskim Wschodzie czy w północnej Afryce, aktywność włoskich przedsiębiorców jest dużo większa, a przez to także rozpoznawalność włoskich produktów.

Bożena Lublińska-Kasprzak: EXPO to wielka promocja polskiego biznesu

̶  E XPO to po pierwsze promocja kraju, w którym warto zainwestować, ale to także promocja polskich firm - dodaje Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W czasie wystawy zaplanowaliśmy szereg spotkań przedsiębiorców polskich i włoskich, i to zarówno we Włoszech, jak i w Polsce, bo zapraszamy włoskie firmy do nas na targi POLAGRA - mówi prezes PARP.

REKLAMA

Włoskich inwestorów przyciąga do Polski wykształcona kadra pracowników

Włosi wypowiadają się bardzo pozytywnie o Polsce. Chwalą przede wszystkim ludzi. ̶ Największym magnesem, który przyciąga inwestycje włoskie są dobrze wykwalifikowani, ale też lojalni pracownicy – podkreśla.

Polsko-włoska wymiana warta już 17 mld euro

Już dzisiaj Włochy to jeden z naszych kluczowych partnerów inwestycyjnych. W ubiegłym roku wartość dwustronnej wymiany handlowej przekroczyła imponujący poziom 17 miliardów euro. Włochy pozostają 5. rynkiem eksportowym Polski oraz 2. rynkiem importowym w Unii Europejskiej.

Włoskie inwestycje w Polsce warte 10 mld euro

Łączna wartość inwestycji włoskich w Polsce osiągnęła poziom blisko 10 miliardów euro, a pieniądze te zainwestowano przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, przetwórstwie przemysłowym oraz w handlu i bankowości.

Następna wystawa EXPO w Kazachstanie

Po EXPO w Mediolanie trzeba patrzeć w przyszłość. W roku 2017 Światowa Wystawa odbędzie się w Astanie, w Kazachstanie.

REKLAMA

̶  Nas bardzo interesuje ta część Azji, dawne republiki radzieckie, takie jak Kazachstan, Turkmenistan czy Uzbekistan - mówi Sławomir Majman, także w kontekście nowego Jedwabnego Szlaku i dużych pieniędzy, które z Chin wędrują w tamtą stronę.

Sławomir Majman: czy pierwsza wystawa EXPO w Europie Środkowo-Wschodniej odbędzie się w Polsce?

̶ Jestem też gorącym orędownikiem tego, żeby pierwsza Wystawa EXPO w Europie Środkowej odbyła się właśnie w Polsce. Nie udało się kilka lat temu Wrocławiowi, może uda się Łodzi, która chce w 2022 roku zorganizować tak zwane małe EXPO pod hasłem rewitalizacji miast. Trzymam kciuki - podsumowuje prezes PAIiIZ.

Sylwia Zadrożna

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej