Inauguracja Muzeum Katyńskiego
– To wielkie dzieło utrwalania pamięci, a także edukacji historycznej na przyszłość – mówił podczas otwarcia Muzeum Katyńskiego w warszawskiej Cytadeli prezydent Andrzej Duda. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że na powstanie instytucji „czekały pokolenia Polaków”. O znaczeniu placówki w Polskim Radiu 24 mówił dr Maciej Raś, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
2015-09-17, 13:35
Posłuchaj
W ocenie dra Macieja Rasia, nowo powstałe Muzeum Katyńskie w dzisiejszym świecie odgrywa ważną rolę przede wszystkim w kontekście polskiej, a nie międzynarodowej historii. Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że obecne uwarunkowania polityczne są zupełnie inne niż niespełna 80 lat temu.

– Bez względu na to czy ktośma wątpliwości w tej kwestii, czy nie, Niemcy są dziś naszym sojusznikiem. Nie ma też na mapie świata Związku Radzieckiego – zauważył w Polskim Radiu 24 dr Maciej Raś.
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył przy tym, że choć Federacja Rosyjska i Polska nie mają przyjacielskich relacji, powtórzenie takich wydarzeń jak Zbrodnia Katyńska jest nierealne. – Jeżeli dziś mówimy o rywalizacji czy nawet konfrontacji z Rosją, to wymiar tych słów jest zupełnie inny – wyjaśniał ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
REKLAMA
Muzeum Katyńskie dokumentuje zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach obywatelach Polski, przetrzymywanych w sowieckich obozach i więzieniach. O ekspozycji muzealnej placówki w Polskim Radiu 24 mówił Jerzy Kalina, twórca koncepcji narracji plastycznej wystawy.
Polskie Radio 24/mp/wt
Polecane
REKLAMA