Prezydent obejmie patronatem honorowym budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych?

Władze Ostrołęki poszukują sposobów na sfinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. O objęcie patronatem poproszony został prezydent Andrzej Duda - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, który zastrzegł, że nie chodzi tylko o finanse, ale również o upowszechnienie idei.

2015-09-20, 14:53

Prezydent obejmie patronatem honorowym budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych?

Posłuchaj

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski o Muzeum Żołnierzy Wyklętych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Przygotowujemy wnioski do różnych projektów i funduszy. Wierzę, że jesienią lub nieco później te pieniądze do Ostrołęki dotrą - powiedział Janusz Kotowski. Prezydent Ostrołęki dodał, że samorząd ma nie tylko projekt nowego muzeum, ale również całą koncepcję jego funkcjonowania.

Powiązany Artykuł

żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Żołnierze wyklęci

W założeniach inicjatorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych ma mieć charakter ponadregionalny. Ma przypominać wielkie bohaterstwo ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę w bardzo trudnych czasach.

O budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych zdecydowali w 2013 roku radni Ostrołęki. Wtedy zdecydowano, że placówka będzie się mieścić w budynku byłego aresztu śledczego, w którym więziono i przeprowadzano egzekucje na żołnierzach podziemia. Przewidywany koszt jego budowy to około 32 miliony złotych.

"Moim obowiązkiem jest budowanie tej pamięci"

Andrzej Duda spotkał się w środę w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami rodzin ofiar terroru komunistycznego oraz instytucji i środowisk zaangażowanych w ich odnalezienie i upamiętnienie na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach.

REKLAMA

- Naszym obowiązkiem jest budowanie jak najbardziej pozytywnej pamięci o żołnierzach wyklętych - stwierdził prezydent.

27 września na Wojskowych Powązkach odbędzie się uroczystość odsłonięcia panteonu-mauzoleum i pochówek części zidentyfikowanych szczątków ofiar terroru komunistycznego. - Spotykamy się tutaj w sprawie niezwykle istotnej, w sprawie, która jest raną na naszym narodzie, raną na polskiej historii od ponad 60 lat. Spotykamy się w sprawie zakończenia wielkiego kłamstwa, które było drugim obok kłamstwa katyńskiego fundamentem komunistycznego terroru, komunistycznego reżimu, który panował w naszym kraju przez 50 lat - powiedział Andrzej Duda.

- Cieszy mnie ogromnie, że pamięta się o tych ludziach, że o nich się mówi, że stali się oni w polskiej historii postaciami pomnikowymi; to niezwykle ważne. Naszym obowiązkiem, moim jako prezydenta RP, jest budowanie tej pamięci, w sposób jak najbardziej pozytywny - powiedział Andrzej Duda.

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej