Wisła-Cracovia. Pierwsza transmisja meczu w dziejach Polskiego Radia
22 września 1929 roku Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję meczu piłkarskiego.
2024-09-22, 05:50
Derbowy mecz Wisły Kraków i Cracovii na zawsze miał wpisać się w annały polskiego sportu i radiofonii. Zaciekawienie opinii publicznej nadawaniem przez najstarszą rozgłośnię regionalną Polskiego Radia na żywo audycji relacjonującej spotkanie uzmysławiają doniesienia prasowe.
Posłuchaj
"Spotkanie tych dwu czołowych drużyn z grodu podwawelskiego rozstrzygnie o szansach obu klubów na zdobycie najzaszczytniejszego tytułu mistrza Polski (…). Nic przeto dziwnego, iż nawet radiostacja krakowska, zważywszy znaczenie tych zawodów zdecydowała się transmitować pewną część meczu ze względu na zainteresowanie niemi w całym kraju, by choć w części oddać wrażenia powyższych zawodów tym, którzy z dala będą od siedziby zawodów" – relacjonowała rubryka "Kurjer sportowy" w jednym z przedwojennych tytułów.
Spotkanie zakończyło się wynikiem 5 do 1 dla Wisły. Bramki po stronie zwycięzców strzelili: Henryk Reyman (3 bramki), Stanisław Czulak i Mieczysław Balcer. Autorem honorowego gola dla Cracovii był Karol Kossok. Na wysoki wynik wpływ miały dwa czynniki: Wisła była u szczytu formy, a ponadto jej sojusznikiem był silny wiatr, który wiał w twarz zawodnikom Cracovii.
REKLAMA
Miesiąc wcześniej, 11 sierpnia 1929, poznańska rozgłośnia nadała pierwszą w historii Polskiego Radia relację na żywo ze spotkania piłkarskiego Warta Poznań - Philips Eindhoven. Pojedynek komentował Ludomir Budziński.
- Najbardziej bawiło mnie, jak koledzy gracze po każdym golu patrzyli na mnie, jak ja reaguję na bramkę - wspominał pionier dziennikarstwa sportowego. Więcej o poznańskiej rozgłośni czytaj tutaj.
Transmisje stały się specjalnością przedwojennego radia w Krakowie. Rozgłośnia wsławiła się m.in. wielogodzinną relacją z pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Jakie inne specjalne audycje przygotowywał zespół Radia Kraków? Posłuchaj audycji Ireny Thune-Sagan z cyklu "Historia Polskiego Radia".
Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o historii Polskiego Radia:
REKLAMA
bm
REKLAMA