Tusk powołał komisarza Zabrza. Referendum odwołało prezydentkę
Ewa Weber, dotychczasowa dyrektor generalna Ministerstwa Aktywów Państwowych została wyznaczona na p.o. prezydenta Zabrza - poinformował wojewoda Marek Wójcik. Powołanie tzw. komisarza było konieczne, ponieważ mieszkańcy w referendum odwołali dotychczasową prezydentkę Zabrza Agnieszkę Rupniewską.
2025-05-17, 14:02
Zgodnie z ustawą komisarza wyznaczył premier
Decyzję o wyznaczeniu tzw. komisarza - zgodnie z ustawą o referendum lokalnym - podjął premier Donald Tusk. Wojewoda wyjaśnił, że należało zrobić to niezwłocznie, ponieważ Zabrze jest dużym i ważnym miastem, w którym wiele się dzieje i trzeba na bieżąco podejmować ważne decyzje.
- Premier Donald Tusk wyznaczył Ewę Weber na p.o. prezydenta miasta Zabrze. Zarówno jej wiedza merytoryczna, jak i bogate doświadczenie w administracji publicznej, ale przede wszystkim znajomość miasta dają gwarancję tego, że sprawy miasta Zabrze będą dobrze prowadzone" - ocenił Wójcik.
Komisarz będzie pełniła obowiązki prezydenta do czasu wyboru i powołania nowej osoby na to stanowisko. Kodeks wyborczy wskazuje, że wybory przedterminowe w mieście powinny odbyć się w ciągu 90 dni od ogłoszenia wyników referendum.
Wybory przedterminowe w Zabrzu
Weber będzie odpowiadała m.in. za organizację wyborów przedterminowych. Podczas sobotniej konferencji prasowej oceniła, że to ważne zadanie, ale nie jedyne, z którym będzie musiała się zmierzyć. Zapowiedziała, że jest gotowa do podejmowania kluczowych dla miasta decyzji. - Tak naprawdę trzeba poprowadzić miasto pod każdym względem. Począwszy od zabezpieczenia potrzeb mieszkańców bardzo szeroko pojętych, jak edukacja, kultura i sprawy związane ze sportem. Jak mówimy o sporcie, to wszyscy oczekują prywatyzacji Górnika Zabrze. I tutaj jak najbardziej ja jestem (…) za taką prywatyzacją. Oczywiście będę weryfikowała, czy to zostało przygotowane w sposób prawidłowy - powiedziała Weber.
REKLAMA
Dodała, że szybko należy także rozwiązać kwestię wywozu odpadów w mieście. Miasto jest w trudnej sytuacji finansowej, a taka wartość zadłużenia miasta nie pozwala na krótkoterminowe wyjście z tej sytuacji. Jest to na pewno proces długofalowy, musi być dobrze przygotowany, dobrze przemyślany" - podkreśliła Weber. Pytana czy zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta w wyborach przedterminowych, odpowiedziała, że nie podjęła jeszcze tej decyzji, ale tego nie wyklucza.
Pracowała w Urzędzie Miasta Zabrze
Z Urzędem Miasta Zabrze Weber związała się na początku lat 90. XX w. Pracowała w nim m.in. jako pełnomocniczka prezydenta ds. wdrożenia systemów zintegrowanych, naczelniczka wydziału budżetu i finansów, główna księgowa oraz jego dyrektorka. Przez 10 lat była sekretarzem miasta.
W 2019 r. Weber została prezeską Śląskiej Sieci Metropolitalnej - spółki należącej do gliwickiego samorządu. W 2020 r. została wiceprezydentką Gliwic. Odpowiadała m.in. za nadzór nad spółkami, bezpieczeństwo, zdrowie, edukację, kulturę i sport oraz politykę społeczną. W 2023 r. powołano ją na stanowisko dyrektorki generalnej Ministerstwa Aktywów Państwowych, w piątek złożyła rezygnację ze względu na powołanie na stanowisko komisarza. Weber to absolwentka m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ma tytuł doktora nauk ekonomicznych.
Referendum w Zabrzu
W niedzielnym referendum oddano 29,2 tys. głosów ważnych. 27,2 tys. mieszkańców było za odwołaniem, a 2 tys. przeciwko odwołaniu Rupniewskiej. Próg frekwencyjny wynosił 25,9 tys. głosów. Inicjatorzy referendum zarzucali Rupniewskiej m.in. zwolnienia grupowe w samorządowych jednostkach, podwyżki opłat lokalnych, rezygnację z organizacji cyklicznych wydarzeń kulturalnych oraz przedłużający się proces prywatyzacji Górnika Zabrze. Rupniewska broniła się przed zarzutami, wskazując m.in. na to, że przejęła miasto w bardzo złej sytuacji finansowej i musiała ratować je przed bankructwem.
REKLAMA
Wybory samorządowe w Zabrzu Rupniewska wygrała w 2024 r. jako kandydatka KWW Koalicja Obywatelska. Choć startowała z poparciem KO, to nie należy do żadnej partii politycznej. W drugiej turze otrzymała 57,85 proc. głosów. Pokonała swoją wieloletnią poprzedniczkę Małgorzatę Mańkę-Szulik, która kierowała miastem od 2006 r.
Wcześniej w woj. śląskim przeprowadzono dwa referenda, które zakończyły się odwołaniem władz samorządowych. W 2009 r. mieszkańcy odwołali prezydenta Częstochowy Tadeusza Wronę, a w 2012 r. prezydenta Bytomia Piotra Koja wraz z radą miejską.
Bez powodzenia w 2009 r. próbowano odwołać prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza wraz z radą miasta, w 2012 r. prezydent Rudy Śląskiej Grażynę Dziedzic wraz z radą miasta, a w 2017 r. prezydenta Bytomia Damiana Bartylę. We wszystkich trzech przypadkach frekwencja podczas referendum okazała się zbyt niska.
- Cisza wyborcza 2025: Zasady i kary. Czego nie wolno robić?
- Exit poll a late poll. Czym się różnią? Kiedy będą wyniki?
Źródło: PAP
REKLAMA