300 tys. osób zarejestrowało się już na Światowe Dni Młodzieży

Liczba osób, które zapisały się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, przekroczyła w pierwszym tygodniu września 300 tys. - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe ŚDM 2016. System uruchomiony 26 lipca pozwala grupom zdeklarować swoje uczestnictwo w wydarzeniu.

2015-09-07, 19:40

300 tys. osób zarejestrowało się już na Światowe Dni Młodzieży
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Rejestrować mogą się także kandydaci na wolontariuszy, których rekrutację rozpoczęto we wrześniu.

Światowe Dni Młodzieży, w których udział ma wziąć papież Franciszek, odbywać się będą od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Według szacunków organizatorów w tym czasie do Krakowa przybędzie ok 2 mln 600 tys. osób.

- Mamy już 300 tys. osób w poszczególnych grupach. Oczywiście cały czas jest to liczba zadeklarowana, ona może jeszcze ulec zmianie przy rejestracji podgrup w II etapie. Mamy nadzieję, że te liczby będą z dnia na dzień wzrastały, bo to przecież dopiero początek - powiedział cytowany w komunikacie ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator sekcji rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Pierwsza faza rejestracji uwzględnia zadeklarowanie grupy, która w dalszych etapach, po weryfikacji zgłoszenia, będzie uzupełniana o podział na podgrupy. Każda z nich będzie musiała wybrać, z jakiego pakietu pielgrzyma będzie korzystać (jest to opłata za pobyt na ŚDM poszeregowana według kategorii, w zależności od rodzaju pakietu pielgrzym ma zagwarantowane np. ubezpieczenie, wyżywienie czy nocleg). Opiekun podgrup będzie podawał liczbę osób niepełnoletnich, przekraczających 30 rok życia, osób duchownych oraz osób z niepełnosprawnością. Nie będą podawane dane wszystkich uczestników grup.

REKLAMA

Jak dodał ks. Wołpiuk, są już "zgłoszenia egzotyczne", od grup z Vanuatu (państwo w Oceanii), Zielonego Przylądka, Hondurasu czy Wyspy Cooka. W systemie zarejestrowały się też grupy z Antyli Holenderskich, Hong Kongu, Brazylii i Kolumbii czy Białorusi i Ukrainy.

Powiązany Artykuł

kopacz i dziwisz 1200.jpg
Rząd zadba o bezpieczeństwo na ŚDM

Łącznie grup jest 1,3 tys. - od kilkuosobowych do pięciotysięcznych, ok. połowa z nich to pielgrzymi z Polski. Polskie diecezje proszone są o stworzenie makrogrup przy Centrach Diecezjalnych. To do nich mogą się zgłaszać grupy z parafii, duszpasterstw czy pojedyncze osoby, które chcą wybrać się na ŚDM.

We wrześniu zaczęła się rejestracja wolontariuszy, którzy będą w Krakowie przez 2 tygodnie (tydzień szkoleń oraz czas wydarzeń centralnych). W zgłoszeniach kandydaci przedstawiają swoje życiorysy i proponują obszar, w którym mogą pomóc zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Zgłoszenie musi zawierać także list polecający.

REKLAMA

- Dziś w systemie mamy prawie 3 tys. zgłoszeń. Spośród nich od września wybieramy konkretne osoby, które będą działać podczas wydarzeń w Krakowie. Część z nich już dostała od nas wiadomości z potwierdzeniem ich wybrania – poinformowała Katarzyna Kucik z sekcji wolontariatu KO ŚDM. Dodała, że rekrutacja potrwa do wiosny 2016 r. W sumie organizatorzy przewidują, że podczas wydarzeń w Krakowie pracować będzie ok. 25 tys. wolontariuszy.

Rejestracja zainteresowanych udziałem w przyszłorocznych ŚDM odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie www.krakow2016.com. W pierwszym miesiącu rejestracji chęć udziału w tym wydarzeniu zadeklarowało 220 tys. osób.

Od 26 lipca pracuje zespół konsultantów, którzy przy rejestracji pomagają telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tak jak system, działają oni w 5 językach: polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Zapoczątkował je Jan Paweł II

Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.

REKLAMA

Nie wiadomo jeszcze, czy podczas swojej wizyty w Polsce papież odwiedzi tylko Kraków, czy również inne miasta. Pod koniec sierpnia metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz wyraził nadzieję, że tak się stanie, wspomniał o Częstochowie, b. obozie Auschwitz, Poznaniu, Gnieźnie i Warszawie. Zaznaczył jednak, że są to jedynie "pragnienia” i wszystko będzie zależało od możliwości i czasu Ojca Świętego.

W transmitowaniu głównych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio.

PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej