Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Koniec września to gorący okres, jeżeli chodzi o wynajmowanie mieszkań. Studenci szukają lokum na ostatnią chwilę, a najemcy windują ceny do góry. Jedni i drudzy powinni wiedzieć na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy.
2015-09-28, 15:03
Posłuchaj
Jeżeli znaleźliśmy mieszkanie spełniające nasze wymagania powinniśmy przede wszystkim zweryfikować właściciela. Nie będzie przesadą jeżeli poprosimy go o dowód osobisty i akt notarialny. Będziemy wtedy pewni, że ma on prawo do zarządzania nieruchomością i nie padniemy ofiarą oszusta.
Cena wynajmu, kaucja i sposób opłacania mediów to wynik negocjacji z właścicielem. Warto, aby te postanowienia także znalazły się w umowie. Kaucja zazwyczaj wynosi jednokrotność miesięcznego czynszu. Ma ona pokryć ewentualne zniszczenia mieszkania. A przy okazji zniszczeń warto zadbać, by do umowy wynajmu został dołączony protokół zdawczo odbiorczy – To jest taki dokument, który opisuje stan i wyposażenie mieszkania, które zostanie wynajmowane i on się przydaje wtedy, gdy pojawiają się jakieś kontrowersje, w kwestii tego co było w mieszkaniu, co zostało być może zużyte, zniszczone. Do protokołu warto dołączyć dokumentację zdjęciową, bo wtedy bezproblemowo można pokazać jak wyglądało mieszkanie w dniu podpisania umowy – radzi Marcin Krasoń z Home Broker.
Między szkodą, a amortyzacją
Warto też ustalić co jest szkodą, a co amortyzacją, czyli zwykłym zużyciem. Normalne jest przecież, że tapeta ze starości może zacząć się odklejać a pomalowane ściany zaczną się brudzić i zmieniać kolor. Niewątpliwie jednak zbite kafelki w łazience lub kuchni będą już szkodą wyrządzoną przez mieszkańców.
Najemcom przysługują też pewne prawa, o których powinni wiedzieć. Jeżeli w trakcie obowiązywania umowy właściciel mieszkania zechce eksmitować lokatorów, to nie może zrobić tego w sezonie zimowym.
REKLAMA
Eksmisja może nie być łatwa
Ale co jeżeli najemca nie płaci czynszu? Albo doprowadza mieszkanie do ruiny? Wtedy eksmisja wydaje się być nieunikniona. I jest coś co na nią pozwoli nawet zimą. Wynajmujący mieszkania mogą skorzystać z najmu okazjonalnego – W ramach najmu okazjonalnego najemca przedstawia nam dokumenty, które świadczą o tym, że w razie zalegania z czynszem będzie mógł być eksmitowany do mieszkania na przykład swoich rodziców, swojej rodziny, a właściciele tych lokali zgodzą się na eksmisję do ich mieszkania – tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse. To dość skomplikowane rozwiązanie ponieważ wymaga wizyty przyszłego najemcy u notariusza.
Wynajmujący mieszkanie powinni też pamiętać o tym, by uzgodnić ile osób będzie mieszkało w wynajmowanym lokalu. Najczęściej umowę najmu podpisuje jedna osoba więc warto o to zadbać już na samym początku.
Kamil Piechowski, abo
REKLAMA