Homo naledi - pierwotna forma człowieka
Sensacyjne znalezisko paleoantropologiczne! W RPA odkryto szczątki co najmniej 15 osobników gatunku hominida. Homo naledi – kopalny gatunek człowieka żył przypuszczalnie 2-2,5 mln lat temu i miał cechy zarówno prymitywne, jak i te charakterystyczne dla naszych bezpośrednich przodków – homo sapiens. Jakie znaczenie ma to znalezisko dla zrozumienia procesu ewolucji człowieka – o tym w magazynie Czas na Naukę.
2015-10-01, 12:13
Posłuchaj
Homo naledi został odkryty w październiku 2013 roku podczas prac archeologicznych prowadzonych przez międzynarodowy zespół pod kierownictwem Lee R. Bergera w jaskini Wschodząca Gwiazda na terenie Republiki Południowej Afryki. Po raz pierwszy gatunek opisano naukowo w 2015 roku w elektronicznym wydaniu eLife.
– Homo naledi to kuriozalna i zaskakująca forma. Ma ok. 144-155 cm, jego czaszka ma wiele cech osobników należących do rodzaju homo, jednak jego pojemność puszki mózgowej jest mała i wynosi 5 cm sześciennych – podobnej do australopiteków. Jego zęby trzonowe są małe, a siekacze i kły duże. Szkielet pozaczaszkowy jest również mozaikowy – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Pawłowski, antropolog, kierownik Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.
Naukowcy nie określili jeszcze dokładnie okresu, w jakim żył ten gatunek. Szacują, że mogło być to około 2–2,5 mln lat temu. Dla porównania, homo sapiens pojawiły się na ziemi mniej więcej 1,8-0,2 mln lat temu.
– Homo naledi jest bardzo podobny do homo habilis i dlatego może być formą pierwotną dla całego naszego rodzaju – mówił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Audycję prowadziła Katarzyna Złotnicka-Kobylecka.
Polskie Radio 24/dds/wj
REKLAMA
REKLAMA