Wybory. Partia Razem domaga się wprowadzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania
O konieczności wprowadzenia do Ordynacji podatkowej klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania mówili w czwartek podczas konferencji pod Ministerstwem Finansów przedstawiciele Partii Razem. Ich zdaniem Polska jest rajem podatkowym dla wielkich korporacji.
2015-10-01, 13:55
Jakub Danecki z Partii Razem mówił, że ostatnie kilkanaście lat było powolnym marszem w stronę coraz większych ułatwień pozwalających wielkim korporacjom na unikanie opodatkowania. Według niego Polska coraz bardziej pod tym względem przypomina Cypr, Seszele, czy Bahamy.
Zdaniem Daneckiego najwięcej podatków w Polsce płacą przedsiębiorstwa państwowe oraz małe i średnie firmy. - A duże firmy zupełnie się nie dokładają bardzo często pokazując fikcyjne straty; twierdząc, że nie zarabiają w Polsce pieniędzy. Jest to po prostu nieuczciwa konkurencja. Cały ciężar utrzymania państwa został przerzucony na małych i średnich przedsiębiorców i na firmy państwowe - mówił Danecki.
"Fiskusowi brakuje narzędzia do walki z podatkowym cwaniactwem"
Dorota Budacz z Partii Razem wyjaśniła, że to nie przypadek, bowiem fiskusowi w Polsce brakuje kluczowego narzędzia do walki z "podatkowym cwaniactwem", czyli klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. - Postulujemy, żeby wprowadzić klauzulę do Ordynacji podatkowej. Ona pozwalałaby urzędom skarbowym na kwestionowanie tych działań, których prawdziwym celem nie jest zysk biznesowy, ale sztuczne obniżanie podatku - mówiła.
Przedstawiciele Partii Razem zażądali niezwłocznego wprowadzenia klauzuli do Ordynacji podatkowej. - Nadszedł czas, aby Polska zaczęła wymagać, aby korporacje dorzucały się do instytucji publicznych i infrastruktury (...), żeby Polska przestała być republiką bananową, w której wielki biznes zarabia pieniądze nie dokładając się do budżetu - mówiła.
"W Polsce mamy problem z płaceniem podatków przez korporacje"
Wskazała, że kolejne raporty potwierdzają, iż w Polsce mamy problem z płaceniem podatków przez wielkie korporacje, a z szacunków wynika, że polski budżet rocznie traci w wyniku stosowanej przez firmy tzw. optymalizacji podatkowej od 10 do 46 mld zł rocznie. - Wpływy z CIT, które w Polsce i tak są niskie, ciągle spadają. Przez lata wmawiano nam, że niskie podatki dla wielkich firm pozwolą im na uczciwe płacenie podatków w Polsce. Okazało się, że to jest oszukańczy mit, na którym tracimy miliardy złotych - mówiła Budacz.
Danecki zwrócił jednak uwagę, że wielki biznes potrafi zablokować każdą zmianę prawa podatkowego. Przypomniał, że w projekcie ostatniej, tzw. dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej znajdował się zapis wprowadzający klauzulę o unikaniu opodatkowania. - Przepis ten został wycięty zupełnie w okolicznościach, które nie są do końca jasne - powiedział Danecki.
- Chcielibyśmy zapytać, jaki wpływ na wycięcie tego przepisu mieli lobbyści, jaki wpływ miały międzynarodowe kancelarie podatkowe, które rozesłały pismo do wielkich spółek giełdowych w Polsce, które następnie to samo pismo, niemal bez zmiany przecinka, wysłały one do Ministerstwa Finansów - wyjaśnił.
Zapowiedział złożenie w biurze resortu finansów pisma z prośbą o odpowiedź na pytanie, dlaczego rządy PO-PSL przez ostanie osiem lat nie wprowadziły klauzuli, zgadzając się na to, by Polska była rajem podatkowym.
PAP, awi
REKLAMA