Leszek Miller musi przeprosić Ryszarda Petru. Sprawa Palikota do rozpoznania

Szef SLD Leszek Miller ma przeprosić Ryszarda Petru za nazwanie go "człowiekiem wynajętym przez banki" - warszawski sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu okręgowego w tej sprawie. Od wyroku nie można się już odwołać. Postanowienie ws. Janusza Palikota będzie ponownie rozpoznane.

2015-10-02, 15:00

Leszek Miller musi przeprosić Ryszarda Petru. Sprawa Palikota do rozpoznania

Posłuchaj

Ryszard Petru o wyroku sądu nakazującym przeprosiny ze strony Leszka Millera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komitet Nowoczesnej pozwał Millera i Palikota w trybie wyborczym za nazwanie szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru "człowiekiem wynajętym przez banki". Sąd pierwszej instancji nakazał obu politykom przeproszenie Petru; obaj odwołali się od wyroku.

- Sąd orzekł w piątek o oddaleniu zażalenia Leszka Millera, natomiast w stosunku do Janusza Palikota postanowienie sądu I instancji zostało uchylone i sprawa przekazana do ponownego rozpoznania z uwagi na nieważność postępowania, jaka zaszła - były problemy z dostarczeniem Januszowi Palikotowi wniosku i postanowienia - poinformowała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Warszawie Barbara Trębska.

Petru na konferencji po ogłoszeniu decyzji sądu powiedział, że przyjmuje ją z zadowoleniem. - Cieszę się, że Leszek Miller musi już przeprosić, ale cieszę się też, że z dużym prawdopodobieństwem mogę oczekiwać, że w przyszłym tygodniu przeprosić będzie musiał Janusz Palikot - powiedział Petru. Zaapelował nie tylko do lewicy, ale też pozostałych ugrupowań, żeby nie rzucać słów na wiatr, tylko spierać się na argumenty.

Zaznaczył, iż dobrze się stało, że mamy instytucję 24-godzinnych sądów w przypadku kampanii wyborczej. Zwrócił uwagę, że jeśli dobrze skonstruuje się ustawę, to sądy są w stanie rozstrzygnąć taki spór, co jest bardzo ważne z punktu widzenia demokracji.

REKLAMA

Z decyzji sądu w swojej sprawie zadowolony był także Janusz Palikot. - Bardzo się z tego cieszę, nie znam jeszcze wprawdzie uzasadnienia (...), ale twierdziłem i twierdzę, że Ryszard Petru pracował dla banków. W imieniu banków oferował kredyty we frankach szwajcarskich, choć były one kredytami, jak się okazało, wielkiego ryzyka - powiedział Palikot.

Odniósł się także do poniedziałkowych słów Petru. - Janusza Palikota ktoś musi wychować, padło na mnie. Mam nadzieję, że mi się to uda - mówił lider Nowoczesnej. - Od wychowywania to jest szkoła i rodzice, a nie lobbysta, nawet jeśli jest uczniem Leszka Balcerowicza - powiedział Palikot.

Rzecznik SLD Dariusz Joński skometował, że jego ugrupowanie szanuje każdy wyrok sądu, ale mimo to nie przestaną pytać Petru, skąd ma "tak liczne środki na kampanię, skąd ma środki na billboardy, na wielki konwent wyborczy". - Chcielibyśmy to wiedzieć jako wyborcy, ponieważ Petru prowadzi dość niestandardową i dość bogatą kampanię; chcielibyśmy wiedzieć, kogo będzie pan Petru reprezentował, jak dostanie się do Sejmu - powiedział Joński.

Miller i Palikot nazwali Petru "człowiekiem wynajętym przez banki" 26 września podczas wspólnej konferencji prasowej. Dwa dni później komitet Nowoczesnej złożył w sądzie w trybie wyborczym pozew stwierdzając, że wypowiedzi liderów TR i SLD naruszają dobre imię Petru, i domagając się sprostowania nieprawdziwych informacji oraz przeprosin. Sam Petru mówił, że słowa liderów TR i SLD to oszczerstwo.

REKLAMA

Sąd zajął się sprawą 29 września. Zakazał liderom SLD i TR rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, a także zdecydował, że Miller i Palikot mają wyemitować przeprosiny w głównych programach informacyjnych stacji telewizyjnych. Jednocześnie sąd oddalił znaczną część żądań Petru dotyczących zakresu sprostowań i przeprosin. Domagał się sprostowań ze strony Millera i Palikota w najważniejszych dziennikach i na stronach internetowych oraz przekazania 20 tys. zł na Polską Akcję Humanitarną.

Palikot i Miller złożyli zażalenie na decyzję sądu oczekując uchylenia tego orzeczenia. Palikot mówił również o tym, że nie został poinformowany o terminie rozprawy.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna; podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.

PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej