Kalendarium wyborcze 2015
Udział w wyborach gwarantuje konstytucja, ale w pewnych sytuacjach pójście do urn wymaga dodatkowych dokumentów. Dr Jarosław Zbieranek z Fundacji Batorego tłumaczył w Polskim Radiu 24, jakich dat powinniśmy pilnować i jakie dokumenty składać, aby oddać głos w jesiennych wyborach.
2015-10-06, 17:48
Posłuchaj
Do wyborów pozostały niespełna trzy tygodnie i mijają pierwsze terminy, gdy należy dokonać formalności związanych z głosowaniem korespondencyjnym i zgłosić chęć głosowania przez pełnomocnika. Można sprawdzić także adresy lokali dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu.
W pierwszej kolejności dr Jarosław Zbieranek zwrócił uwagę na zaświadczenie o prawie do głosowania.
– To bardzo ważne ułatwienie dla polskich wyborców, szczególnie dla tych, którzy w dniu głosowania zamierzają przebywać poza miejscem zameldowania. Polskie prawo wyborcze przewiduje, że tacy wyborcy uzyskują zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce i za granicą. Taki dokument otrzymamy w urzędzie miasta lub gminy i możemy się o nie starać do 23 października – wyjaśniał ekspert.
– Do 12 października możemy zgłaszać zamiar korzystania z prawa do głosowania korespondencyjnego w urzędzie miasta lub gminy. Po skutecznym złożeniu wniosku wyborca otrzymuje „pakiet wyborczy” z kartą do Sejmu i Senatu, koperty oraz zaświadczenie o tajnym i osobistym oddaniu głosu. Po wypełnieniu tych dokumentów wyborca odsyła kopertę zwrotną i skutecznie głosuje – dodał dr Jarosław Zbieranek.
REKLAMA
Polskie Radio 24/gm/mr
REKLAMA