Nagroda Nobla z chemii przyznana
Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania nad mechanizmami naprawy kodu DNA. Tak zadecydowała Królewska Szwedzka Akademia Nauk. O wyróżnieniu w Polskim Radiu 24 mówił Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia.
2015-10-07, 09:42
Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Amerykanin tureckiego pochodzenia Aziz Sancar otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania nad mechanizmami naprawy DNA. Szwedzka Akademia Nauk poinformowała, że praca tych naukowców ma fundamentalne znaczenie w kontekście walki z nowotworami. - Osiągniecia naukowców mogą przyczynić się do stworzenia nowych metod leczenia raka - podkreślał w Polskim Radiu 24 Rafał Motriuk.
O Noblistach:
Tomas Lindahl - urodzony w 1938 roku w Sztokholmie. Przez wiele lat pracował na uczelniach szwedzkich. Profesurę z chemii i medycyny zrobił na Uniwersytecie w Goeteborgu. Obecnie pracuje w brytyjskim Francis Crick Institute.
Paul Modrich - Amerykanin, ma 69 lat. Doktoryzował się na Stanfordzie, obecnie jest profesorem biochemii na Duke University School of Medicine.
REKLAMA
Aziz Sancar - urodzony w 1946 roku w Turcji. Zatrudniony na Uniwersytecie Kalifornii Północnej.
Nagroda Nobla to 8 mln koron szwedzkich, czyli 854 tys. euro. Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano 106 razy łącznie 169 laureatom. Wśród nich są cztery kobiety, w tym Maria Skłodowska-Curie, którą uhonorowano w 1911 roku za odkrycie dwóch pierwiastków: radu i polonu.
REKLAMA
REKLAMA