Pokojowa Nagroda Nobla dla organizacji Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego. "Zaskakująca decyzja"

Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego został laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla za "wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku" - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.

2015-10-09, 14:15

Pokojowa Nagroda Nobla dla organizacji Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego. "Zaskakująca decyzja"
Ilustracja. Foto: deltaenthalpy/Flickr/CC BY-ND 2.0

Posłuchaj

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five ogłasza laureata [tłum: Tegorocznego pokojowego Nobla przyznajemy tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego za decydujący wkład w budowę wielopartyjnej demokracji na fali Arabskiej Wiosny]
+
Dodaj do playlisty

Tegorocznego laureata ogłosiła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five. Jak podkreślała, organizacja powstała, gdy Tunezja była na skraju wojny domowej. - Dzięki demokratycznym zmianom udało się ją wyprowadzić na prostą - mówiła.

Powiązany Artykuł

nobel 1200 F.jpg
Nagrody Nobla 2015

W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Kwartet został utworzony latem 2013 roku, gdy z powodu politycznych zabójstw i rosnących niepokojów społecznych proces demokratyzacji w Tunezji był zagrożony. Dzięki Kwartetowi Tunezja mogła w ciągu kilku lat stworzyć konstytucyjny system rządów, gwarantujący prawa podstawowe dla wszystkich obywateli - stwierdza Komitet w swoim uzasadnieniu.

REKLAMA

Organizacje wchodzące w skład Kwartetu są przedstawicielami różnych sektorów społeczeństwa i reprezentują różne wartości wyznawane przez Tunezyjczyków. Dlatego Kwartet był "mediatorem i siłą napędową pokojowych demokratycznych zmian w Tunezji". Wskazano też na jego "wielki autorytet moralny".

Arabska wiosna

Od Tunezji rozpoczęła się arabska wiosna, która przetoczyła się w 2011 roku przez kraje regionu. W wielu z tych państw walka o demokrację i prawa podstawowe utknęła w martwym punkcie lub wręcz doprowadziła do pogorszenia się sytuacji, m.in. z powodu zwiększenia wpływów dżihadystów. "W Tunezji obserwowaliśmy jednak demokratyczną transformację opartą na aktywnym społeczeństwie obywatelskim, z towarzyszącymi jej żądaniami dotyczącymi przestrzegania podstawowych praw człowieka" - czytamy w oświadczeniu.

Kwartet wspierał pracę konstytuanty. Nowa ustawa zasadnicza została przyjęta na początku 2014 roku. "Kwartet utorował drogę do pokojowego dialogu między obywatelami, partiami politycznymi i władzami, by pomóc znaleźć rozwiązania oparte na konsensusie", a dialog narodowy "powstrzymywał rozprzestrzenianie się przemocy w Tunezji".

Według Norweskiego Komitetu Noblowskiego, Tunezja wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami "politycznymi, gospodarczymi i dotyczącymi bezpieczeństwa". Komitet ma nadzieję, że pokojowy Nobel "przyczyni się do ochrony demokracji w Tunezji i będzie inspiracją dla wszystkich, którzy dążą do promowania pokoju i demokracji na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i w innych częściach świata".

REKLAMA

CNN Newsource/x-news

Według Komitetu wydarzenia, do jakich doszło w Tunezji po jaśminowej rewolucji, pokazują, że polityczne ruchy islamistyczne i laickie mogą współpracować oraz osiągnąć znaczące rezultaty. "Przykład Tunezji podkreśla, jak ważny jest dialog i poczucie przynależności narodowej w regionie, naznaczonym konfliktem" - dodano.

Transformacja w Tunezji pokazuje, że instytucje społeczeństwa obywatelskiego i organizacje mogą odegrać kluczową rolę w demokratyzacji kraju, a taki postęp może doprowadzić do wolnych wyborów i pokojowego przekazania władzy. "Duże zasługi za te osiągnięcia i pewność, że korzyści wynikające z jaśminowej rezolucji nie zostały zniweczone, należy przypisać Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego" - uważa Norweski Komitet Noblowski.

Gratulacje od Unii Europejskiej

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował Tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. - Po wizycie w marcu w Tunezji rozumiem i poważam ten wybór - napisał na Twitterze Tusk.

- Pokojowa Nagroda Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego pokazuje drogę do wyjścia z kryzysów w regionie: jedność narodowa i demokracja - oświadczyła z kolei szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

- Hołd dla arabskiej wiosny - tak minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna skomentował przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego. Dodał, że decyzja komitetu noblowskiego jest niespodzianką. - Nikt się tego nie spodziewał. To raczej hołd dla całej arabskiej wiosny i tych wszystkich, którzy w sposób tak dramatyczny walczyli o swoją podmiotowość – powiedział szef polskiej dyplomacji. Schetyna ocenił, że Tunezja jest symbolem udanej zmiany i "wielkiej ofiary, którą tam poniesiono”.

REKLAMA

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku Lech Wałęsa stwierdził, że to "wybór dobry, choć nie jest widowiskowy". - Taka nagroda pomoże i zachęci do dalszego działania, a problemów jest wiele - podkreślił były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku.

TVN24/x-news

Oficjalnie wiadomo, że w 2015 roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 273 kandydatury. Wśród nich było 205 osób oraz 68 organizacji. Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego nie pojawiał się jednak wśród tegorocznych typów.

Faworytką była kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Komentatorzy wskazywali na jej otwartość na imigrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki. Wśród potencjalnych laureatów wymieniany był też ginekolog z Demokratycznej Republiki Konga, Denis Mukwege, który narażając życie pomagał tysiącom ofiar gwałtów.

REKLAMA

Pokojowy Nobel zostanie wręczony 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla, w Oslo. Nagroda warta jest 972 tys. dolarów.

IAR/PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej