Angus Deaton laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych
Brytyjski naukowiec, pracujący na amerykańskim uniwersytecie Princeton, został uhonorowany za analizy dotyczące zagadnień konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu. Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano 46 razy, wyróżniając 75 laureatów.
2015-10-12, 13:51
Posłuchaj
- By opracować politykę promującą dobrobyt i redukującą ubóstwo, musimy najpierw zrozumieć indywidualne wybory konsumpcyjne - wskazano w uzasadnieniu, podkreślając, że Deaton bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do tego zrozumienia.
Posłuchaj
Eksperci Komitetu wyjaśniają, że konsumpcja jest ważnym wyznacznikiem zamożności, a w krajach o niskim dochodzie - wyznacznikiem biedy. Deaton stworzył tak zwane systemy popytu dotyczące na przykład tego, które grupy społeczne zyskają, a które stracą, gdy rząd podniesie podatek VAT na żywność. Badał też związki między ogólnymi trendami i zachowaniami pojedynczych ludzi.
Jego analizy pomogły zrozumieć zjawisko biedy na świecie i miały wpływ na kształtowanie polityki rozwoju. Angus Deaton pochodzi ze Szkocji; od wielu lat pracuje na Uniwersytecie Princeton w USA.
Nieco inny Nobel
"Najmłodsza" spośród nagród Nobla, przyznawana jest dopiero od 1969 roku. W swoim testamencie Alfred Nobel nie wymienił tej dziedziny nauki wśród dziedzin, w których ma być przyznawane wyróżnienie. Ufundował je dopiero w 1968 roku Królewski Bank Szwecji, w trzechsetną rocznicę swej działalności. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.
W ubiegłym roku zwycięzcą został francuski ekonomista, badacz z uniwersytetu w Tuluzie Jean Tirole, wyróżniony za prace, które rzuciły światło na to, w jaki sposób rządy mogą regulować wielkie firmy dominujące na rynku. Według członków Akademii Tirole jest jednym z najbardziej wpływowych ekonomistów naszych czasów. Jak napisano w uzasadnieniu, nagrodę przyznano za stawianie ograniczeń potężnym firmom.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nagrody Nobla 2015
Początkowo rywalizacja między naukowcami z Europy i Stanów Zjednoczonych była wyrównana, ale w ostatnich latach wyraźną przewagę uzyskali Amerykanie. Najwięcej wyróżnień przyznano w dziedzinie makroekonomii.
Wśród nagrodzonych dotąd osób nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wtedy profesor Leonid Hurwicz, amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia.
Wśród laureatów jest jedna kobieta - amerykanka Elinor Ostrom, wyróżniona w 2009 roku.
Zwycięzcy w sferze ekonomii otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
IAR, PAP, bk
REKLAMA