Od 2016 r. na GPW nowy zbiór Dobrych Praktyk dla spółek
Od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”. To nowy zbiór zasad ładu korporacyjnego, którego celem jest m.in. poprawienie komunikacji oraz relacji z inwestorami.
2015-10-14, 20:09
Posłuchaj
Zmiany w zbiorze dobrych praktyk mają na celu poprawę jakości funkcjonowania spółek giełdowych.
Nowe zasady komunikacji z inwestorami
Ważnym rozdziałem dokumentu jest „Polityka informacyjna i komunikacja z inwestorami”. Przede wszystkim, gdy spółka posiada wiedzę o rozpowszechnianiu w mediach nieprawdziwych informacji, które istotnie wpływają na jej ocenę, powinna niezwłocznie zamieścić na swojej stronie internetowej komunikat zawierający stanowisko odnośnie tych informacji.
Wyjątkiem może być sytuacja, gdy spółka uzna, że przyjęcie innego rozwiązania będzie bardziej właściwe.
Spółka powinna odpowiadać na pytania
Po drugie inwestorzy i analitycy powinni mieć możliwość zadawania pytań i uzyskiwania wyjaśnień na temat działalności spółki. Bardzo ważny w tych kwestiach staje się Internet.
REKLAMA
Nacisk na poprawę jakości informacji na stronach internetowych spółek
– Kładziemy bardzo duży nacisk na strony internetowe spółek, na których powinny się pojawiać wszelkie aktualne informacje, raporty, komunikaty. Nasze „Dobre Praktyki”, ta najnowsza wersja, bardzo rozszerza ten rozdział informacji na stronach internetowych – wyjaśnia Wiesław Rozłucki, Prezes Rady Giełdy.
Ogłaszanie Walnego Zgromadzenia i raportów nie na ostatnią chwilę
Dobre praktyki dotyczą także organizowania walnych zgromadzeń i przedstawiania raportów okresowych. W obu przypadkach spółki nie powinny działać opieszale – Jak zgłaszają inwestorzy, planowanie tych zdarzeń na ostatni możliwy termin przewidziany właściwymi przepisami jest przez tychże inwestorów odbierane jako absolutnie zła praktyka.
̶ Zwłaszcza gdy akcjonariusze są akcjonariuszami w co najmniej kilku spółkach giełdowych no i wtedy mają problem udziału w walnym zgromadzeniu, w ciągu jednego dnia – zaznacza Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów GPW.
Będzie specjalny podręcznik o dobrych praktykach
Aby te dobre praktyki można było łatwiej przyswoić i wprowadzić giełda planuje wydanie specjalnego podręcznika.
REKLAMA
Poza tym chce stworzyć stronę internetową z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami.
W tym roku ma także powstać nowa wersja systemu raportowania o wprowadzaniu dobrych praktyk. Inwestorzy z kolei będą mieli do dyspozycji narzędzie do monitorowania stopnia stosowania nowych zasad przez spółki. Monitorowaniem będzie zajmowała się też sama giełda.
Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016” nie mają charakteru obowiązkowego. Spółki będą mogły, ale nie muszą dostosowywać się do tych wymagań. Warto jednak to zrobić, bo nie wdrażanie dobrych praktyk może wpływać na obniżenie wartości spółki.
Kamil Piechowski
REKLAMA
REKLAMA