Zapal znicz pamięci. Wspólna akcja rozgłośni Polskiego Radia i IPN
W niedzielę wspólna akcja pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i pionów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej.
2015-10-18, 09:31
Organizatorzy zapraszają w południe do zapalenia zniczy w miejscach, gdzie Niemcy mordowali Polaków na dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Co roku światła są zapalane w ponad 300 miejscach.
Akcja organizowana jest po raz siódmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.
IPN i rozgłośnie Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic zachęcają, by zapalić znicze w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową, odnalezionych przez uczestników akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Fotografie świateł, opatrzone krótkim opisem można przesyłać pod adresy: znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl, a zostaną one umieszczone na stronie internetowej Radio Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl.
W Poznaniu przy tablicy upamiętniającej ofiary, umieszczonej na Domu Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego można będzie uczestniczyć w południe we wspólnym zapalaniu zniczy pamięci.
IPN publikuje na swojej stronie internetowej listę miejsc straceń i pomników, pod którymi warto zapalić w niedzielę symboliczne światło. Obiekty te znajdują się w województwach: pomorskim, łódzkim, śląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.
REKLAMA
Bohaterscy obrońcy granic
Akcja "Zapal znicz pamięci" to także okazja do przypomnienia o losach obrońców naszych granic w 1939 r. W tym roku bohaterami akcji zostali: Paweł Góra z Bydgoszczy, Antoni Kasztelan z Gdyni, Antoni Paluch z Poznania, Wacław Kuba z Katowic oraz łodzianie - Tadeusz Frąckowiak, Czesław Borzęcki i Czesław Buziuk. Wszyscy zostali zamordowani przez Niemców
Akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka, była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
II wojna światowa - serwis specjalny >>>
W ramach akcji nie tylko zapalane są znicze. W poszczególnych miastach organizowane są różnież spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty. Rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.
REKLAMA
Koncert "Pamiętamy..." w Poznaniu
Tegoroczną akcję zwieńczy Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy…”, który odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu przy ul. Niezłomnych 1 w Poznaniu. Koncert będzie wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, ofiarach gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru.
Uczestnicy koncertu usłyszą „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, jedynego polskiego laureata muzycznej nagrody Grammy. Wykonawcami koncertu będą Kompozytor – Włodek Pawlik, Chór Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz zespół wokalny Sonus Artis pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.
Koncert odbędzie się 3 listopada.
IAR, IPN, bk
REKLAMA
REKLAMA