PROW 2014-2020: pieniądze na przedsiębiorczość i usługi
Zajęcie się własnym biznesem, w tym na przykład usługami dla rolnictwa, pozwala właścicielom gospodarstw na efektywne dorobienie do budżetu.
2015-10-20, 10:49
Posłuchaj
W sytuacji, gdy ziemi jest za mało, aby utrzymać się z jej uprawy czy też z hodowli zwierząt, takie dodatkowe źródło dochodu może mieć decydujące znaczenie dla utrzymania się na powierzchni życia gospodarczego.
640 mln euro dla mikroprzedsiębiorstw
Dlatego już w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, obejmującego lata 2007-2013 był budżet przeznaczony na działanie o nazwie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” - przypomina Monika Kołata z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wynosił on 640 mln euro. Te środki były dostępne na rozmaite przedsięwzięcia, między innymi na założenie sklepu, warsztatu czy przedszkola, a także na rozwinięcie usług rolniczych dla gospodarstw. W przypadku tych ostatnich liczba zawartych umów dotyczących dofinansowania wyniosła 1 tysiąc 800. Wszystkich umów, dotyczących również innych przedsięwzięć biznesowych, podpisano ponad 15 tysięcy.
Są pieniądze na usługi, ale…
Udzielanie wsparcia przy rozwijaniu przedsiębiorczości będzie miało swoją kontynuację w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jednak w ograniczonym wymiarze. Dotyczy bowiem tylko usług rolniczych i to już prowadzonych. Jest adresowane do osób fizycznych, wspólników spółek cywilnych i spółek prawa handlowego, spełniających następujące warunki: wykonywanie działalności przez co najmniej dwa lata poprzedzające złożenie wniosku o pomoc, bycie mikro lub małym przedsiębiorcą, czyli zatrudnianie na etatach mniej niż 50 pracowników, nie uzyskanie pomocy w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych, w latach 2007-2013.
Tym razem jest tylko 64 mln euro
Na działanie o nazwie „Rozwój przedsiębiorczości -rozwój usług rolniczych”, w PROW 2014-2020, przeznacza się 64 mln euro. Wspierane będą usługi wspomagające produkcję roślinną, chów i hodowlę zwierząt, a także usługi świadczone po zbiorach. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tysięcy złotych. Jest to refundacja, a więc korzystający z pomocy, najpierw ponosi koszty, które są zwracane w wysokości do 50%.
REKLAMA
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z pomocy muszą udokumentować dotychczasowe wykonywanie usług rolniczych - podkreśla Monika Kołata z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po pierwsze muszą mieć zarejestrowany właściwy rodzaj działalności w ewidencji CEIDG lub KRS. Po drugie do wniosku o przyznanie pomocy będą zobowiązani załączyć kopie dowodów potwierdzających wykonanie takich usług na kwotę łącznie 20 tysięcy złotych, przy tym po 10 tysięcy w każdym z wymaganych dwóch lat. Refundowane będą koszty narzędzi, urządzeń i maszyn do produkcji rolniczej. Ponadto dofinansowaniem objęte są też: zakup aparatury pomiarowej, kontrolnej, sprzętu komputerowego, jeżeli jego wykorzystanie będzie uzasadnione w danej inwestycji, wydatki na wdrożenie systemu zarządzania jakością, a także koszty ogólne, w tym sporządzenia biznesplanu.
Terminy naboru wniosków o wsparcie, będą przedstawione na stronach internetowych: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dariusz Kwiatkowski
![](http://static.polskieradio.pl/images/d23999c4-2e36-49ed-a4be-d192049e7ed2.jpg)
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
REKLAMA
Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
REKLAMA
REKLAMA