Bruksela: jest plan złagodzenia kryzysu migracyjnego. "Skończyć z celowym przepuszczaniem migrantów"
Unia Europejska chce stworzyć 100 tysięcy nowych miejsc dla uchodźców w Grecji i na bałkańskim szlaku migracyjnym. Uszczelnione mają zostać także granice Grecji z Albanią i Macedonią, a w Słowenii ma się pojawić 400 dodatkowych funkcjonariuszy straży granicznej.
2015-10-26, 11:53
Posłuchaj
UE : plan działania ws. uchodźców na szlaku bałkańskim. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
Dodaj do playlisty
To niektóre z wniosków niedzielnego spotkania przywódców 11 krajów Środkowej i Wschodniej Europy na temat fali migrantów przybywających do Unii przez Bałkany Zachodnie.
- UE i jej sąsiedzi na Bałkanach Zachodnich przyjęli 17-punktowy plan, by spowolnić napływ migrantów przez ten region - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po zakończeniu miniszczytu w Brukseli na temat kryzysu migracyjnego. - Jedynym sposobem na uporządkowanie sytuacji jest spowolnienie tego napływu ludzi - powiedział Juncker na konferencji prasowej w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Trzeba skończyć z celowym przepuszczaniem migrantów do sąsiednich krajów - dodał.
"Musimy pracować razem"
- Polityka przerzucania osób z kraju do kraju musi się skończyć. Mówię to bardzo wyraźnie: Ludzie muszą być rejestrowani. Bez rejestracji, nie ma praw - powiedział szef Komisji. Jak poinformował, liderzy zobowiązali się m.in. do wymiany informacji na temat uchodźców i do tego, że będą unikać podejmowania jednostronnych decyzji , które wpływają na inne kraje.
Jean-Claude Juncker przestrzegł, że "nie ma cudownego lekarstwa", które rozwiąże problemy. - Zamykanie granic nie jest rozwiązaniem. Rozwiązaniem jest wspólne i odpowiedzialne działanie. (...) Musimy pracować razem, a nie przeciw sobie - podkreślił.
REKLAMA
Szef KE poinformował, że w ciągu tygodnia do Słowenii wysłanych zostanie 400 funkcjonariuszy, którzy pomogą w kontrolowaniu granic. Do dwumilionowej Słowenii dociera codziennie ok. 13 tys. migrantów. Premier tego kraju Miro Cerar ostrzegał w niedzielę w Brukseli, że na dłuższą metę Słowenia nie poradzi sobie sama, a bez wspólnych i konkretnych działań Unii Europie grozi rozpad.
Uzgodniono również, że Grecja, Macedonia, Albania i Serbia mają wzmocnić współpracę w celu ochrony wspólnych granic. Działania te ma wspierać unijna agencja zarządzania granicami Frontex.
Na spotkaniu zapowiedziano też natychmiastową pomoc humanitarną dla uchodźców i imigrantów, którzy tzw. szlakiem bałkańskim usiłują dostać się do UE. - Najpilniejszym zadaniem jest zapewnienie schronienia oraz ludzkich warunków uchodźcom i migrantom. Nie może być tak, że w Europie w 2015 r. ludzie są pozostawieni sami sobie, śpią na polach w mroźnych temperaturach - powiedział Juncker.
Pomoc humanitarna
Grecja do końca roku ma zapewnić 30 tys. miejsc dla uchodźców. Mieszkańcy Grecji powinni także zaoferować gościnę kolejnym 20 tys. uchodźców. Nowe miejsca dla migrantów mają zostać utworzone przy wsparciu biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Pełniący tę funkcję Antonio Guterres podkreślał, że jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę zbliżającą się zimę. - Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli nie tylko uregulować chaotyczny napływ migrantów, ale także zapewnić im pomoc humanitarną, by uniknąć tragedii - powiedział Guterres.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Imigranci w Europie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreślała, że obecny kryzys jest jednym z najważniejszych testów, przed jakimi kiedykolwiek stała Europa. - I dlatego musi ona pokazać, że jest kontynentem wartości i solidarności - podkreśliła niemiecka kanclerz.
Kraje regionu mają poprawić wymianę informacji o napływie uchodźców i w tym celu mianować specjalnych łączników.
Przyśpieszone zostanie odsyłanie imigrantów, którym nie przysługuje azyl w UE - zapowiedzieli przywódcy. Te działania mają objąć imigrantów z Pakistanu, Afganistanu i Bangladeszu.
Próba złagodzenia napięć
Miniszczyt w Brukseli zorganizowała Komisja Europejska, aby skoordynować współpracę krajów położonych na bałkańskim szlaku tranzytowym dla migrantów oraz opanować dramatyczną sytuację w tym regionie. W szczycie wzięli udział przywódcy jedenastu krajów zarówno z UE, jak i spoza niej: Albanii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowenii i Węgier.
Była to też próba złagodzenia napięć, które odżyły między państwami bałkańskimi w obliczu kryzysu migracyjnego. Napięcia dały o sobie znać już przed spotkaniem, gdy przywódcy obwiniali inne kraje o spowodowanie chaotycznej sytuacji.
CNN Newsource/x-news
REKLAMA
IAR,PAP,kh
REKLAMA