Jak Polacy oceniają pracę prezydenta Andrzeja Dudy? Wyniki najnowszego sondażu
Od września nieco poprawiły się notowania głowy państwa. Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 42 proc. badanych, negatywnie - 22 proc. - wynika z sondażu CBOS.
2015-10-26, 14:42
Prezydenturę Andrzeja Dudy dobrze ocenia 42 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do badania z września), 11 proc. badanych zdecydowanie dobrze ocenia pracę prezydenta.
22 proc. respondentów jest niezadowolonych z tego, jak Duda wywiązuje się ze swoich obowiązków (spadek o 3 pkt proc.), 8 proc. uważa, że szef państwa wykonuje te obowiązki zdecydowanie źle.
Odsetek osób niemających jeszcze wyrobionej opinii na ten temat wyniósł - tak jak przed miesiącem - 36 proc.
Zadowoleni z prezydentury Dudy są głównie najmłodsi respondenci, mieszkańcy wsi, najsłabiej wykształceni, uzyskujący niskie dochody, a także najbardziej zaangażowani w praktyki religijne oraz identyfikujący się z prawicą.
Niezadowoleni ze sposobu sprawowania przez niego prezydentury to głównie osoby mieszkające w największych aglomeracjach, mające wyższe wykształcenie, wysokie dochody, nieuczestniczące w praktykach religijnych i deklarujące lewicowe poglądy polityczne.
Pozytywne opinie o pracy głowy państwa przeważają wśród osób deklarujących głosowanie na PiS lub Kukiz’15, z kolei zwolennicy Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy i PO przeważnie wypowiadają się o niej z dezaprobatą.
63 proc. Polaków niezadowolonych z pracy Sejmu
Niezadowolenie z funkcjonowania Sejmu wyraża 63 proc. badanych (o 1 pkt proc. mniej niż we wrześniu), a Senatu - 47 proc. (o 3 pkt proc. mniej niż we wrześniu).
REKLAMA
Pozytywnie o pracy posłów wypowiada się 21 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem), a senatorów - 24 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniu).
Tak jak we wrześniu, 16 proc. ankietowanych nie ma zdania na temat pracy posłów. Wyrobionej opinii na temat pracy senatorów nie ma 29 proc. badanych (we wrześniu było to 27 proc.).
Najczęściej pozytywnie o działalności obu izb parlamentu wypowiadają się najmłodsi badani, osoby znajdujące się w dobrej sytuacji materialnej, a także identyfikujące się z lewicą lub centrum.
Wśród niezadowolonych są osoby źle sytuowane, mające wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz deklarujące prawicowe poglądy polityczne.
We wszystkich analizowanych elektoratach partyjnych działalność izby niższej częściej spotyka się z krytyką niż aprobatą. Relatywnie lepiej odbierają ją zwolennicy PO, a także PSL. Wśród zwolenników komitetu Pawła Kukiza, Ryszarda Petru, Zjednoczonej Lewicy, a zwłaszcza wśród wyborców PiS, dominują głosy niezadowolenia z pracy posłów.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 15-21 października 2015 roku na liczącej 1114 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP, kk
REKLAMA