Nowa ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową

Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową będą mogli skorzystać z nowych ulg. Zaczną obowiązywać od stycznia i dzięki nim będzie można odliczyć w podatkach dochodowych wydatki poniesione na innowacyjną działalność. Więcej o tym na jak wysokie odpisy od podatku będzie można liczyć mówi Marcin Sidelnik - ekspert firmy PWC.

2015-10-26, 20:00

Nowa ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O nowej uldze podatkowej B+R, w radiowej Jedynce Polskiego Radia, mówi Marcin Sidelnik - ekspert firmy PWC. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Poprzednia ulga na nowe technologie, pozwalała na odliczenie do 50 procent kosztów na wydatki na wartości materialne i prawne. Obecnie ulga B+R pozwala na odliczanie kosztów związanych z działalnością badawczo rozwojową – mówi.

Ulga B+R pozwala odliczyć od 10 do 30 procent kosztów

- 30 procent dotyczy kosztów dotyczy pracowników, którzy zajmują się działalnością badawczo rozwojową, natomiast 10, do 20 procent dotyczy kosztów, które są kwalifikowane, związane z prowadzoną działalnością badawczo rozwojową. To są różnego rodzaju koszty, prac badawczych, uczelni zaangażowanej w prace. To są również materiały, które są wykorzystywane do działalności – tłumaczy.

Jednak według eksperta, nowa ulga wcale nie pobudzi innowacyjności w naszym kraju

- Uważam, że poziom odliczeń z tytułu nowej ulgi jest na tyle niski, porównując to do krajów Unii Europejskiej, że raczej nie przyciągnie on kapitału, który tutaj chce inwestować i realizować prace badawczo rozwojowe. Raczej będzie to wykorzystywane przez podmioty, które już w tej chwili prowadzą taką działalność – uważa ekspert.

To jednak przepisy tymczasowe. Ulga ma obowiązywać dwa lata i później ma wejść w życie nowe rozporządzenie bardziej ułatwiające prowadzenie innowacyjnej działalności.

REKLAMA

Kamil Piechowski, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej