Zełenski apeluje o Patrioty. "Decyzje są potrzebne już dziś"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje o pilne dostarczenie systemów Patriot, które mają chronić cywilów przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Zwracając się do uczestników spotkania Grupy Kontaktowej w kwaterze głównej NATO, wskazał na tragiczną sytuację w swoim rodzinnym Krzywym Rogu. Niemcy i NATO zadeklarowały rekordowe wsparcie militarne - łącznie aż 32 miliardy euro.
2025-04-11, 19:06
Zełenski prosi o wsparcie. Kluczowe systemy obrony powietrznej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w piątek do uczestników spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony jego kraju, które odbyło się w kwaterze głównej NATO w Brukseli, o dostarczenie dziesięciu systemów Patriot do obrony ludności cywilnej i "działania na rzecz pokoju". - Proszę was o skoncentrowanie się przede wszystkim na systemach obrony powietrznej dla Ukrainy. Są nam one naprawdę potrzebne. Dziesięć systemów Patriot, które wolny świat posiada. Potrzebne są dziś polityczne decyzje, żeby te systemy działały dla pokoju - powiedział prezydent Ukrainy.
"Nie mamy czasu na metafory"
Zełenski zwrócił się do uczestników spotkania ze swego miasta rodzinnego, Krzywego Rogu. Przypomniał, że tydzień temu osyjska rakieta balistyczna zabiła tam 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci. 20. ofiara ataku zmarła w szpitalu. Prezydent odwiedził w piątek miejsce ataku. Położył tam pluszowego misia. - Równo tydzień temu w tym mieście, Krzywym Rogu, rosyjska rakieta balistyczna zabrała życie 19 ludzi, w tym dziewięciorga dzieci. Po prostu dzieci na zwykłej ulicy. W Ukrainie nie mamy czasu na metafory - oświadczył.
Prezydent przypomina o chińskich żołnierzach
Prezydent zaznaczył, że Rosja nie przestrzega porozumienia o zawieszeniu broni, które miesiąc temu wynegocjowały Stany Zjednoczone w Arabii Saudyjskiej. - Bez siły, skierowanej przeciwko Rosji, Rosja nie będzie miała woli przyjęcia i zrealizowania realistycznych propozycji dotyczących pokoju - powiedział. Zełenski przypomniał, że w szeregach rosyjskich wojsk walczy "co najmniej kilkuset obywateli Chin". - Przywódca Rosji Władimir Putin nie zadowolił się żołnierzami z Korei Północnej. Obecnie stara się pokryć swój deficyt w ludziach angażując w wojnę przeciwko Ukrainie jeszcze jeden naród, Chińczyków - stwierdził.
Zełenski zaapelował także do uczestników spotkania o wytyczenie jasnych zasad w związku z kontyngentem bezpieczeństwa, który może pojawić się w Ukrainie w celu kontrolowania ewentualnych porozumień o rozejmie.
- Powinniśmy wyznaczyć jasne szczegóły co do liczebności, struktury, rozmieszczenia, logistyki, wyposażenia i uzbrojenia tego kontyngentu bezpieczeństwa w Ukrainie oraz długookresowego wsparcia silnej, ukraińskiej armii - powiedział Zełenski.
REKLAMA
11 miliardów euro. Tyle obiecały Niemcy
Na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zorganizowanym pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Niemiec w kwaterze głównej NATO w Brukseli, szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius zapowiedział, że Niemcy zapewnią Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro w okresie do 2029 r. - Zapewnimy, że Ukraina będzie nadal korzystać z naszego wspólnego wsparcia wojskowego. Rosja musi zrozumieć, że Ukraina jest w stanie kontynuować walkę, a my będziemy ją wspierać - zapowiedział.
Z kolei jego brytyjski odpowiednik John Healey powtórzył ubiegłotygodniową zapowiedź sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego, ogłaszając, że Ukraina otrzyma od sojuszników 21 mld euro wsparcia militarnego. - To rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy. Zwiększamy też wsparcie dla walczących na froncie - oznajmił.
Czytaj także:
- Trump z apelem do Putina. "Rosja musi się ruszyć"
- Rozmowy pokojowe nie powstrzymały Rosji. Dziesiątki rakiet i tysiące dronów
- Propaganda Kremla namawia rannych do samobójstw. Szokujące apele
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/JL
REKLAMA