Skład nowego Sejmu i rządu – opinie ekspertów
Znany jest skład Sejmu kolejnej kadencji i nazwiska prawdopodobnych ministrów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Publicyści i politolodzy skomentowali w Polskim Radiu 24 sytuację na polskiej scenie politycznej po wyborach parlamentarnych.
2015-10-27, 16:13
Posłuchaj
Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych 2015. PiS zdobyło 37,58 proc. głosów, PO 24,09 proc., Kukiz’15 8,81 proc., Nowoczesna 7,60proc. i PSL 5,13 proc. Oznacza to następujący rozkład mandatów w Sejmie: PiS - 235, PO - 138, Kukiz’15 - 42, Nowoczesna - 28, PSL - 16, Mniejszość Niemiecka - 1.
– PiS uzyskał zwyżkę techniczną, która pozwala na utworzenie samodzielnego rządu. Partia może przeprowadzić przez Sejm pożądane przez siebie uchwały. Przy prezydencie pochodzącym z tego samego obozu daje to możliwość łatwej ścieżki legislacyjnej – mówił dr Jerzy Głuszyński z Pro Publicum.
– Po zdobyciu takiej liczby mandatów przez PiS będziemy mieć do czynienia z rządem, który będzie ponosił pełną odpowiedzialność za swoje decyzje bez możliwości zwalania winy na koalicjanta. To coś zupełnie nowego w polskiej polityce – dodał dr Ben Stanley z Uniwersytetu SWPS.
Teki ministrów w rządzie PiS prawdopodobnie obejmą m.in. Mariusz Błaszczak, Elżbieta Witek, Ryszard Legutko, Piotr Gliński i Mariusz Kamiński. Eliza Olczyk z tygodnika Wprost zwróciła uwagę, że bardziej interesujące będzie rozdanie resortów związanych z gospodarką.
REKLAMA
– Było oczywiste, że Piotr Naimski zostanie Ministrem Energetyki. Kluczowe będą jednak obsady resortów finansów i gospodarki. Wszyscy zastanawiają się, czy PiS da radę zrealizować swoje dość rozbuchane obietnice wyborcze, co zależy od kondycji gospodarki – powiedziała gość Polskiego Radia 24.
Natomiast Konstanty Chodkowski z portalu Eastbook.eu ocenił potencjalne kierunki rozwoju polskiej polityki wschodniej przy sprawowaniu władzy przez PiS.
– W kampanii niewiele mówiło się o polityce wschodniej, która może okazać się kluczowa w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie i relacji z Moskwą. Możemy tylko spekulować, jak będzie wyglądała ta polityka. Czy utrzymany zostanie kurs prezydenta Andrzeja Dudy, czy zostanie obrany zupełnie inny kurs – wyjaśniał ekspert.
Platforma Obywatelska przechodzi do opozycji i zdaniem dr Marty de Zunigi z Instytutu Nauk Politycznych UW partia musi wypracować nowy program, aby ponownie przekonać do siebie wyborców.
REKLAMA
– Przez cztery lata PO musi stworzyć ofertę, która będzie na nowo atrakcyjna dla wyborców. Partia musi zacząć od głębokiego rachunku sumienia. Duża frakcja w PO już jest zdecydowana, że trzeba zmienić lidera – oceniła politolog.
Frekwencja wyborcza wyniosła 50,92 proc. i dla niektórych młodych wyborców było to pierwsze głosowanie w życiu. Anita Ceglińska z domu badawczego Odyseja PR wyjaśniła, co urzekło w obietnicach polityków i ukształtowało poglądy młodszego elektoratu.
– Wychowanie w dobie Internetu i mediów społecznościowych mogło wpłynąć na preferencje młodych wyborców. Młodzież podczas wyborów polityków i kampanii zgłaszali oczekiwania poruszania w dyskursie tematyki bezrobocia, zarobków. W mniejszym stopniu zwracają uwagę na kwestie ideologiczne i światopoglądowe. Młody elektorat poszukuje przede wszystkim kompetencji – tłumaczyła specjalistka.
Polskie Radio 24/gm/mr
REKLAMA
Polecane
REKLAMA