System bankowy codziennie zastrzega 400 dokumentów tożsamości
Międzybankowy System Dokumenty Zastrzeżone odnotował w ostatnim kwartale rekordowy wzrost zastrzeżonych dokumentów tożsamości (dowody osobiste i paszporty). Zastrzeżono aż 38, 8 tysięcy dokumentów.
2015-10-27, 18:56
Posłuchaj
Jak działa Międzybankowy System Dokumenty Zastrzeżone i dlaczego jest tak ważny dla systemu bankowego i klientów instytucji finansowych, tłumaczy prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
Statystycznie, więc co 3, 5 minuty do bazy trafiał nowy dokument (400 sztuk dziennie) W tej chwili System Dokumenty Zastrzeżone zawiera ponad 1, 5 miliona dowodów osobistych i paszportów.
̶ Kilkanaście lat temu wobec znaczącego wzrostu posługiwania się skradzionymi dokumentami tożsamości postanowiliśmy utworzyć międzybankowy rejestr dokumentów skradzionych, sfałszowanych i zastrzeżonych. Dzisiaj mamy w tym rejestrze ponad 1, 5 miliona dokumentów, które niestety są lub mogą być w obrocie gospodarczym – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
Każdy bank w Polsce może przed dokonaniem operacji finansowej sprawdzić w Systemie Dokumenty Zastrzeżone czy osoba posługująca się dokumentem tożsamości jest tą osobą, za którą się podaje, lub dokument, którym się posługuje nie jest dokumentem sfałszowanym albo zastrzeżonym.
̶ Banki korzystając z tej bazy współpracują ze sobą, ale też z policją. Współpracujemy też z wieloma innymi instytucjami, jak na przykład z firmami telekomunikacyjnymi czy ubezpieczeniowymi. Chodzi o ty by obrót gospodarczy w Polsce był bardzo bezpieczny. Nasi klienci już do funkcjonowania tego systemu się przyzwyczaili. Każdego dnia odnotowujemy około 400 zgłoszeń dokumentów skradzionych lub zgubionych. Warto jednak podkreślić, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest znacznie wyższa, co pokazują na przykład policyjne statystyki dotyczące ogólnej liczby tego typu przestępstw. Dlatego stale rozbudowywana jest baza Systemu i poszerza się krąg firm i instytucji z niej korzystających – dodaje prezes ZBP.
REKLAMA
Wartość kredytów, które próbowano wyłudzić w III kwartale 2015 r. wyniosła 63, 25 mln złotych (średnio 687, 5 tys. zł dziennie). Najwyższą kwotą, którą próbowano wyłudzić było 4,25 mln złotych (woj. pomorskie) – wynika z 23 edycji raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
W III kwartale odnotowano 1 888 prób wyłudzeń.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA