Znajomość języka angielskiego już nie wystarczy

W ponad połowie ogłoszeń o pracę wymagana jest znajomość języka angielskiego. Niemiecki pojawia się w co piątej ofercie. Pracodawcy coraz częściej też szukają pracowników znających języki bardziej egzotyczne.

2015-11-02, 11:47

Znajomość języka angielskiego już nie wystarczy
Najwięcej nowych miejsc pracy powstało dla osób bez wyższego wykształcenia. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O znajomości języków obcych na rynku pracy mówi Alicja Arndt, Menager ds. Edukacji i Wsparcia Klientów w Goldenline (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dziś przedstawiciel handlowy poszukiwany jest niemal we wszystkich regionach Polski. Zapotrzebowanie na handlowców rośnie. – Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek firmę, która będzie funkcjonowała bez działu sprzedaży. Faktem jest, że coraz bardziej rozwija się również rynek e-commerce, więc klienci sami mogą przez Internet robić zakupy. Jednak dział sprzedaży będzie musiał istnieć zawsze – podkreśla Alicja Arndt, Menager ds. Edukacji i Wsparcia Klientów w Goldenline.

Język angielski już nie wystarczy

Handlowcy również muszą znać języki obce. – Działy sprzedaży pracują również z klientami zagranicznymi. W każdym dziale zatem muszą się pojawiać osoby, które ten język będą znały – wyjaśnia specjalistka. - Dotyczy to nie tylko przedstawicieli handlowych, ale także doradców technicznych oraz doradców klienta w wielu branżach – dodaje.

Rekruterzy preferują przedstawicieli handlowych, którzy znają język angielski. – Około 80 proc. tego typu wyszukań zawiera zapytanie o znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej dobrym – podkreśla rozmówczyni.

Informatycy też muszą znać języki

Najbardziej poszukiwanym zawodem w Polsce jest programista. On musi znać biegle język angielski – Jeśli rekruterzy wyszukują kandydatów w branży IT to 90 proc. poszukiwanych osób to, te które znają język angielski przynajmniej dobrze. Co ciekawe coraz częściej szuka się programistów, którzy znają język niemiecki - dodaje.

REKLAMA

Język niemiecki w cenie, ale nie tylko…

Niemiecki zyskuje na znaczeniu dzięki rosnącej wymianie handlowej z tym krajem. Na rynku pracy poszukiwane są również francuski, włoski, hiszpański. Poszukiwane są takżę języki niszowe, takie jak łotewski, koreański, bułgarski, rumuński.

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej