Konkurs Strażnik Pamięci. Znamy nazwiska zwycięzców

2015-11-09, 22:49

Konkurs Strażnik Pamięci. Znamy nazwiska zwycięzców
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: "Do Rzeczy"

Dariusz Malejonek i Panny Wyklęte, Maciej Świrski, Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek - oto osoby wyróżnione w tym roku tytułem Strażnik Pamięci.

Posłuchaj

Portal PolskieRadio.pl nagrodzone Strażnikiem Pamięci. Piotr Gursztyn, publicysta tygodnika "Do rzeczy" - organizatora konkursu wyjaśnia, że serwisy historyczne portalu są prawdziwą kopalnią wiedzy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tytuł Strażnika Pamięci to wyróżnienie dla osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do odnowienia, przechowania, przywrócenia pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

W kategorii "Twórca" zwyciężył Dariusz Malejonek (wraz z "Pannami Wyklętymi") za projekty muzyczne i historyczne "Panny Wyklęte" i "Panny Wyklęte" vol. 1 i 2.

W tej kategorii nominowani byli także: Robert Kaczmarek za głośne dokumenty ("TW Bolek", "Towarzysz Generał", "Marsz Wyzwolicieli", "New Poland", "Solidarni 2010" i "Co mogą martwi jeńcy"), Mirosław Nizo za projekt wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich, Stanisław Niemczyk za to, że w swojej twórczości nawiązuje do najwspanialszych wzorców architektury sakralnej oraz Tadeusz Płużański za książki i aktywność wspierającą pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

W kategorii "Instytucja" zwyciężył Maciej Świrski za powołanie Reduty Dobrego Imienia, instytucji, która w skuteczny sposób stara się walczyć o obronę dobrego imienia Polski.

W tej kategorii nominowani byli także: półrocznik historyczny "Glaukopis", który skupia wokół siebie kilka pokoleń polskich patriotów, Ośrodek Myśli Politycznej za serię "Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej", Stowarzyszenie Auschwitz Memento za zorganizowanie zbiórki publicznej na produkcję fabularyzowanego dokumentu "Pilecki" oraz Arkadiusz Gołębiewski ze Stowarzyszenia Scena Kultury za Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".

W kategorii "Mecenas" zwyciężyli Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek - sponsorzy Masztu Wolności na rondzie Zgrupowania AK "Radosław" w Warszawie, najwyżej zawieszonej flagi biało-czerwonej w Polsce.

W tej kategorii nominowani byli także: Bank Zachodni WBK - mecenas filmu "Fajna Ferajna" opowiadającego o powstańczym zrywie widzianym oczami jego najmłodszych uczestników, Polska Grupa Energetyczna - mecenas Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego, PKO BP za wspieranie imprez sportowych o charakterze historycznym, które odbywają się w rocznicę ważnych wydarzeń oraz PZU - mecenas Muzeum Powstania Warszawskiego oraz obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W 2014 roku statuetki Strażnika Pamięci przyznano: prof. Andrzejowi Nowakowi - za konsekwencję, stanowczość i odwagę w prezentowaniu historii Polski, portalowi internetowemu Polskiego Radia - w uznaniu za internetowe serwisy, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom z najnowszej historii, a także firmie Tauron, która sfinansowała produkcję filmu "Jack Strong".

"Dźwiękowy pomnik najnowszej historii"

- Ta nagroda potwierdza sens pracy zespołu, który spędza setki, jeśli nie tysiące godzin w archiwach Polskiego Radia, by udostępniać niezwykłe nagrania, wznosząc dźwiękowy pomnik najnowszej historii - mówił Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl.

- Przygotowując te serwisy spełniamy misję radia publicznego, misję edukacji, a zainteresowanie historią - m.in. dzięki tej pracy - przeżywa renesans. Uruchomiliśmy już kilkadziesiąt historycznych serwisów tematycznych. Współpracujemy m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Europejskim Centrum Solidarności, Instytutem Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniem Wolnego Słowa, Ośrodkiem Karta, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Instytutem Yad Vashem - tłumaczył.

REKLAMA

Historia – polskieradio.pl>>>

Punktem wyjścia do każdego serwisu specjalnego są archiwalne nagrania, wydobywane z zasobów Polskiego Radia, a czasem z prywatnych zbiorów. Spotkania ze świadkami ważnych wydarzeń, z bliskimi naszych bohaterów pozwalają nam zarejestrować ich relacje. Bezcenną pomocą są zeskanowane zdjęcia i dokumenty, nagrane notacje audio/wideo, prywatne zbiory fotograficzne. Prezentują w multimedialnych formach relacje świadków, badaczy i komentatorów m.in. hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę, zbrodni katyńskiej, powstania warszawskiego i powstania w Getcie. Przypominają szwedzkiego bohatera II wojny Raoula Wallenberga. Opowiadają o powojennej golgocie Żołnierzy Wyklętych. Oryginalnymi dźwiękami mówią o wydarzeniach 1956 w Polsce i na Węgrzech, o robotniczej rewolcie na Wybrzeżu w 1970, o powstaniu Solidarności, o stanie wojennym, o odzyskaniu wolności w 1989 roku.

W Kapitule nagrody tygodnika "Do Rzeczy" zasiadają m.in. redaktor naczelny Paweł Lisicki, jego zastępca Piotr Gabryel, publicyści tygodnika, jak również dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, prezes IPN Łukasz Kamiński, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, prezes Fundacji PZU Bogdan Benczak, przedstawiciel Polsatu i Polkomtela Krzysztof Turkowski.

REKLAMA

''
mr, "Do Rzeczy", PolskieRadio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej